Posiadanie mieszkania w Szwajcarii traktowane jest niemalże jak dobro luksusowe. Prawie 60% jej mieszkańców wynajmuje nieruchomości. Tutejsze warunki najmu regulowane są zarówno przez prawo, jak również umowę najmu spisaną z właścicielem mieszkania tudzież domu. Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć i jak odnaleźć się na tutejszym rynku najmu.
Mieszkania w Szwajcarii wynajem – co musisz o nim wiedzieć?
Infrastruktura w Szwajcarii utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – mowa zarówno o budownictwie miejskim, jak i deweloperskim. Osiedla przystosowane są do potrzeb rodzin z dziećmi, a także singli. Nie brakuje w nich terenów zielonych dostępnych dla wszystkich mieszkańców.
Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że o ile komfort lokum stoi na dobrym poziomie, o tyle znalezienie wolnego jest niezwykle problematyczne – szczególnie w większych aglomeracjach takich jak np. Zurych czy Genewa. Konkurencja jest ogromna. Przed przeprowadzką do danego miasta zorientuj się więc, jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku najmu, dzięki czemu możesz uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.
Polacy w Szwajcarii – wynajem mieszkania: kto pierwszy, ten lepszy
Wynajem mieszkania w Szwajcarii możesz porównać do wyścigu. Od momentu pojawienia się oferty masz bardzo mało czasu na to, aby skontaktować się z właścicielem nieruchomości. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś jednym z pierwszych chętnych, najczęściej jest odwrotnie – przed tobą w kolejce czeka kilka bądź też kilkanaście osób.
Kiedy uda Ci się już skontaktować z właścicielem, zostaniesz poproszony o dostarczenie mu wszystkich wymaganych przez niego dokumentów czy też różnego rodzaju zaświadczeń. Wielu z nich chce w ten sposób ocenić, czy spełniasz ich wymagania jako najemca. Nie zdziw się więc, że możesz poczuć się momentami jak uczestnik castingu do reality show. Chcesz zapunktować u wynajmującego? Weź ze sobą wszystkie wspomniane już na pierwsze spotkanie – najczęściej mowa o zwiedzaniu (być może) Twojego przyszłego lokum.
Wynajem mieszkania w Szwajcarii: prawa i obowiązki najemcy
Wraz z otrzymaniem prawa do użytkowania nieruchomości Twoim obowiązkiem jest płacenie za nią czynszu. Zazwyczaj właściciele umawiają się na to na początek każdego miesiąca. Musisz także liczyć się z dodatkowymi opłatami, w tym za ogrzewanie, media, ciepłą wodę etc., o ile nie nie są one wliczone we wspomniany czynsz.
Szwajcarskie prawo stanowi dość duży ukłon w kierunku najemców. Przewiduje m.in. prawo do postępowania pojednawczego, jeśli będziesz chciał ubiegać się o podważenie wysokości czynszu czy też wstrzymanie jego płacenia. Podstawą próby zmniejszenia kosztów użytkowania jest np. stan techniczny lokum, bądź potwierdzona informacja o tym, że poprzedni najemcy mieli opłaty mniejsze niż Ty. Z kolei wstrzymanie opłat może nastąpić na przykład w sytuacji, kiedy użytkujesz już daną nieruchomość i pojawiają się w niej usterki obniżające komfort życia (z wyłączeniem kwestii estetycznych takich jak na przykład plamy na ścianach czy zarysowania na podłodze).
Jeśli kwestia postępowania pojednawczego jest dla Ciebie niejasna, bądź nie wiesz jak odnaleźć się w gąszczu obowiązujących przepisów, możesz zasięgnąć porady na ten temat lub szukać wsparcia w stowarzyszeniach czy też ośrodkach.
Rozpoczynając postępowanie pojednawcze pozostajesz pod ochroną – właściciel nie ma prawa prosić Cię o opuszczenie lokalu.
Ważne: Właściciel lokalu może podnieść czynsz po spełnieniu kilku warunków. Pismo informujące powinno dotrzeć do Ciebie przynajmniej 3 miesiące wcześniej. Musi on zawrzeć w nim powody, dla których zdecydował się na podwyżkę czynszu (np. remont czy nowe udogodnienia w mieszkaniu). |
Szczegóły dotyczące wynajmu mieszkań w Szwajcarii znajdziesz na stronie tutejszego rządu. Dostępny jest na niej do pobrania plik PDF, który zawiera wiele cennych informacji dotyczących zarówno warunków najmu, jak i przysługujących Ci praw.
Niezbędne dokumenty i warunki wynajmu mieszkania w Szwajcarii
Zawarcie umowy najmu w formie pisemnej nie jest wymagane przez szwajcarskie prawo, ale jest bardzo powszechną praktyką. Aby sporządzony dokument był wiążący, musi zawierać pewne informacje i zapisy, w tym m.in.:
- imiona i nazwiska obu stron umowy (w przypadku najmu przez małżeństwo wymagane są dane obu małżonków),
- szczegóły na temat wynajmowanej nieruchomości, w tym o np. piwnicy czy strychu,
- okres najmu,
- okres wypowiedzenia umowy,
- wysokość czynszu,
- opłaty dodatkowe.
Szwajcarskie umowy najmu mogą zawierać zapisy opcjonalne. W praktyce mowa m.in. o kaucji, która najczęściej stanowi równowartość czynszu za 3 miesiące, czy też informacji o możliwości posiadania zwierząt. W niektórych przypadkach możesz spodziewać się również regulaminu użytkowania lokalu (np. określenie godzin ciszy czy zasad korzystania z sprzętów AGD).
Zapoznaj się z przykładową umową najmu >>>
Źródła:
Komentarze