Winiety to naklejki, które stanowią dowód wniesienia opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. Przed przyjazdem do Szwajcarii musisz wiedzieć, że system winiet obowiązuje na terenie całego kraju. O których drogach mowa? Gdzie kupisz winietę i ile będziesz musiał za nią zapłacić? Sprawdź w naszym artykule. 

Winiety w Szwajcarii – podstawowe informacje

Obecny system winiet w Szwajcarii funkcjonuje od 1985 roku. Jak już wspomnieliśmy, reguluje on wysokość kosztów ponoszonych przez kierowców, którzy chcą podróżować autostradami i drogami szybkiego ruchu. 

Ważne: Pamiętaj również o tym, że przemierzając szwajcarskie drogi, będziesz musiał liczyć się z opłatami za przejazd przez niektóre tunele. 

Dowodem zakupu winiety jest naklejka. Twoim obowiązkiem jest umieszczenie jej na przedniej szybie (od wewnętrznej strony) w widocznym miejscu. W przypadku samochodów osobowych mowa:

  • górnym lub dolnym rogu po stronie kierowcy,
  • przestrzeni za lusterkiem po stronie kierowcy.

Jeśli przemieszczasz się z pojazdem, który nie jest wyposażony we wspomnianą szybę (np. przyczepą), wówczas winieta powinna znaleźć się na jego niewymienialnej części (rzecz jasna, także w widocznym miejscu).

Ważne: Po umieszczeniu na samochodzie świeżo zakupionej naklejki nie możesz przenieść jej na inny pojazd. Niedozwolone jest także podróżowanie z przeterminowaną winietą.


Szwajcarska winieta – czy jest obowiązkowa?

Tak. Wykupienie winiety jest koniecznością, jeśli planujesz przemieszczanie się po autostradzie lub drodze szybkiego ruchu z biało-zielonym oznakowaniem. Pamiętaj jednak o tym, że w niektórych przypadkach możesz być zwolniony z zakupu winiety lub zmuszony do kupienia kolejnej. O jakich mowa? Już tłumaczymy.

Obowiązek wykupienia winiety w Szwajcarii mają wszyscy kierowcy – zarówno motocykli, jak i innych pojazdów silnikowych, których całkowita masa nie przekracza 3,5 t. Wyższa masa środka transportu zwalnia z obowiązku konieczności posiadania naklejki, jednak zmusza do uiszczenia innej opłaty – tzw. Schwerverkehrsabgabe (od ciężkiego transportu drogowego).

Zakup dwóch winiet jest konieczny wówczas, kiedy podróżujesz z przyczepą samochodową lub kempingową. Analogicznie do wcześniejszej sytuacji – masa całkowita ,,zestawu” nie może być większa niż 3,5 t, w przeciwnym razie, masz obowiązek uiszczenia wcześniej wspomnianej opłaty za podróżowanie pojazdem ciężkim.

Poniżej prezentujemy mapę dróg objętych opłatami za przejazd:

źródło: Federal Roads Office (FEDRO)

Ile kosztuje winieta w Szwajcarii?

System winiet w Szwajcarii jest zdecydowanie mniej skomplikowany niż obowiązujący na przykład w Austrii. Dostępne są tylko i wyłącznie winiety roczne, czyli obowiązujące w danym roku kalendarzowym. Możesz z niej korzystać od dnia zakupu, aż do 31 stycznia następnego roku. 

Ważne: Zakup winiety w Szwajcarii w 2023 roku, to wydatek rzędu 40 franków szwajcarskich.

Winieta i e-winieta w Szwajcarii – gdzie ją kupić?

Jak już wspomnieliśmy, zakup winiety obowiązuje zarówno krajowych, jak i zagranicznych kierowców przemieszczających się pojazdami silnikowymi o masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony. Powinieneś wiedzieć, że nie musisz w tym celu stawiać się już osobiście w wybranych punktach stacjonarnych. W praktyce mowa m.in. o kioskach, stacjach benzynowych, sklepach, bankach, pocztach i urzędach celnych znajdujących się na granicy.

Ważne: Od 1 sierpnia 2023 roku winietę można nabyć drogą elektroniczną. Zakup e-winiety (bo o niej mowa) jest możliwy za pośrednictwem strony Federalnego Urzędu Ceł i Bezpieczeństwa Granic (BAZG).

Na koniec pamiętaj – nie warto oszczędzać na zakupie winiety. Jej brak grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 200 franków szwajcarskich. Co więcej – oprócz opłacenia grzywny i tak będziesz zobowiązany do kupienia winiety. 

Źródła:

  1. https://www.bazg.admin.ch/bazg/de/home/services/services-private/strassenabgaben-private/vignette-autobahngebuehren.html
  2. https://www.ch.ch/en/travel-and-emigrate/holidays-in-switzerland/motorway-vignette/#

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.