Koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie. Zanim więc podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy z daną Kasą Chorych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim garść cennych informacji, które sprawią, że odnajdziesz się w gąszczu przepisów i będziesz pewien, że wybrałeś właściwie.
Grundversicherung – podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii
Wykupienie podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii jest obowiązkowe. Zapewnia ono jednak dostęp do usług medycznych w ograniczonym zakresie (choroby, macierzyństwo i wypadki). W praktyce mowa o takich jak:
- leczenie w szpitalu na oddziale ogólnym (w placówce na terenie Twojego kantonu),
- leczenie u specjalistów (w całym kraju),
- dostęp do leków i badań laboratoryjnych.
W ramach Grundversicherung masz gwarancję podziału kosztów, jeśli ulegniesz wypadkowi poza granicami Szwajcarii.
Ważne: Wysokość Twoich miesięcznych opłat będzie uzależniona od tego, jaki model opieki medycznej wybierzesz. Mowa o tak zwanej franczyzie (udział własny w kosztach leczenia). Przykład: wybierasz niższą składkę, więc musisz więcej dopłacać za korzystanie z poszczególnych usług. |
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii – kiedy je wykupić?
Musisz wiedzieć, że od momentu uzyskania meldunku w danej gminie, masz 90 dni na to, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Na jego mocy zyskujesz prawo do korzystania z usług z zakresu podstawowej opieki medycznej. Twoim zadaniem jest wybranie jednej ze szwajcarskich Kas Chorych, jak również konkretnego modelu ubezpieczenia.
Ważne: Obowiązek płacenia składek zdrowotnych (zwanych premiami) spoczywa na Tobie od daty meldunku. Jeśli w tym czasie nie wybierzesz Kasy Chorych i nie podpiszesz z nią umowy ubezpieczeniowej, to musisz liczyć się z tym, że składki i tak będą naliczane wstecz (od daty wspomnianego meldunku). Jeśli w ciągu 90 dni nadal nie dokonasz wyboru, to gmina może zrobić to za Ciebie. Czy jest to opłacalne? Nie zawsze. Lepiej działać na ,,własnych warunkach”, kierując się indywidualnymi potrzebami i możliwościami finansowymi. |
Zanim podpiszesz umowę z Kasą Chorych masz prawo do korzystania z karty EKUZ.
W trakcie wcześniej wspomnianych pierwszych trzech miesięcy pobytu w Szwajcarii możesz skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jej posiadanie uprawnia Cię do korzystania z opieki medycznej na terenie kraju Helwetów, a koszty leczenia pokrywane są ze środków polskiego NFZ. Musisz jednak pamiętać o tym, że EKUZ zapewnia Ci opiekę lekarską tylko w ograniczonym zakresie.
Ważne: EKUZ gwarantuje dostęp do wybranych świadczeń zdrowotnych tylko i wyłącznie w przypadku pobytu tymczasowego w Szwajcarii. Jeśli planujesz w niej zamieszkać, będziesz traktowany jak jej obywatele, a co za tym idzie, musisz posiadać umowę z wybranym przez Ciebie ubezpieczycielem (Krankekasse). |
Krankenkasse, czyli szwajcarskie Kasy Chorych – co musisz o nich wiedzieć?
Jeśli chcesz skorzystać z różnego rodzaju usług medycznych na terenie Szwajcarii, musisz przynależeć do Kasy Chorych, czyli Krankenkasse. W całym kraju jest ich około sześćdziesięciu, a każdy jego mieszkaniec może dokonać samodzielnego wyboru. Warunek? Musi znajdować się ona w miejscu Twojego zamieszkania.
Czym różnią się od siebie poszczególne Kasy Chorych? Mowa m.in. o zakresie świadczonych usług medycznych (dodatkowych) czy też okresie obowiązywania umowy. Nie bez znaczenia pozostaje także wysokość składek, która uzależniona jest od kilku istotnych czynników.
Jednym z najważniejszych jest wpłacona franczyza. Im większy wkład własny w koszty leczenia w skali roku, tym niższe składki miesięczne. Najmniejsza możliwa franczyza wynosi 300 CHF, a najwyższa – 2500 CHF (stan na wrzesień 2023). Wiele zależy również od samego ubezpieczyciela i proponowanych przez niego cen.
W kwestii ponoszenia kosztów za leczenie zainteresuj się także Selbstbehalt – mowa o nim wówczas, kiedy wykorzystasz całą kwotę franczyzy w danym roku kalendarzowym. Stanowi on 10% kosztów, które będziesz musiał ponieść za dalsze leczenie (bez względu na model ubezpieczenia w ramach Grundversicherung). Pozostałe 90% jest po stronie Kasy Chorych. Jeśli natomiast w skali roku koszty Twojego leczenia przekroczą 7000 CHF (stan na 2023 rok), obowiązek ich pokrycia spoczywa na Krankenkasse.
Ważne: Każde rozliczenie w ramach Twojego ubezpieczenia jest rozliczane w skali roku. Mowa zarówno o Jahresfranchise, jak i Selbstbehalt. Bez względu na to, czy zostało ono wykorzystane w całości, to w nowy rok wchodzisz z ,,czystym” kontem (konkretną kwotą, którą zadeklarujesz). |
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii
Jak widzisz, w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii masz dostęp do wielu usług medycznych, jednak w okrojonym zakresie. Z tego względu, znaczna ilość Helwetów decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono w pełni dobrowolne i umożliwia dopasowanie usług do indywidualnych potrzeb, jak również zasobów portfela.
Jakie usługi można dokupić? Mowa na przykład o możliwości hospitalizacji na terenie całego kraju w ramach wykupionego pakietu czy też o finansowaniu leczenia stomatologicznego. Zwrot kosztów leczenia związanego z uzębieniem w ramach Grundversicherung jest możliwy tylko w kilku przypadkach np. w wyniku wypadku lub choroby. Więcej informacji na ten temat możesz uzyskać u doświadczonych agentów ubezpieczeniowych, w tym m.in. pracujących w firmie Nyks.
Źródła:
Komentarze