Mieszkańcy kraju Helwetów są mocno wycofani w relacjach – muszą kogoś bardzo dobrze poznać zanim się przed nim otworzą. Większość z nich cechuje także zamiłowanie do kupowania produktów najwyższej jakości oraz dbanie o higienę. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat Szwajcarów zanim podejmiesz próbę nawiązania z nimi relacji.
Szwajcarzy są czyści – myją ręce po każdej wizycie w toalecie
Chociaż mycie rąk po wizycie w toalecie wydaje się być oczywistością – zwłaszcza, jak pokazała pandemia Covid-19 – o tyle, nie jest to jasne dla każdego. Nie bez powodu m.in. w naszym kraju apelowano o higienę i udostępniono filmiki instruktażowe dotyczące prawidłowego mycia rąk. Szwajcarzy na ich widok na pewno przecieraliby oczy ze zdumienia. Dla nich zachowywanie zasad higieny, to oczywistość przy której nie ma żadnego pola do dyskusji.
Szwajcarzy są bardzo pracowici
Jeśli któryś z narodów można by było nazwać pracusiem, to Szwajcarzy idealnie wpisują się w taką konwencję. Praca dla każdego Szwajcara stanowi ogromną wartość. Jeśli chcesz mieć pieniądze, musisz na nie zasłużyć ciężką pracą – tu nie ma taryfy ulgowej. Liczy się zaangażowanie w powierzone obowiązki.
Szwajcarzy stosują się do work-life balance
O ile praca dla mieszkańców Szwajcarii jest ogromną wartością, o tyle stawiają ją na równi z życiem poza nią. Czas wolny (w tym m.in. weekendy i urlop) poświęcają najbliższym, jak również wędrówkom po górach i realizowaniu pasji. Warto, abyś wiedział, że Szwajcarzy uważają, iż nie wypada dzwonić do siebie w czasie przeznaczonym na posiłek, albo też w niedzielę.
Nie znoszą braku poszanowania przepisów
Każdy Szwajcar z krwi i kości mocno trzyma się wszelkich zasad – niezależnie od tego, czy mowa o tych dotyczących ruchu drogowego, panujących w firmie, w której pracują czy też ogólnie przyjętych norm społecznych. Rodowici Helweci są dość konserwatywnym narodem, w którym raczej nie spotkasz się z naginaniem prawa, choć oczywiście od każdej reguły są wyjątki. Ich konserwatyzm przejawia się również w wyrażanych przez nich opiniach – trzymają się swojego zdania, ale nie są przy tym aroganccy. Są przekonani o swoich racjach i często widać to nawet w codziennych interakcjach.
Powściągliwi w nawiązywaniu przyjaźni
Nawiązanie bliższej relacji ze Szwajcarem nie jest tak proste, jak choćby w przypadku Polaków. Helweci z dystansem podchodzą do nieznajomych, więc podczas pierwszych spotkań nie usłyszysz z ich ust osobistych pytań. Sami też nie mówią za dużo o swoim życiu prywatnym. Szwajcarzy nie należą do zbyt wylewnych czy nadmiernie okazujących emocje, ale przy tym pozostają bardzo życzliwi. Musisz więc włożyć dużo pracy i wysiłku w to, aby zaprzyjaźnić się z Helwetem. Warto jednak pamiętać o tym, że kiedy już Ci się to uda, zyskasz oddanego przyjaciela na wiele lat.
Szwajcarzy są skoncentrowani na kupowaniu lokalnych produktów/zdrowej żywności
Szwajcarzy bardzo mocno stawiają na wysoką jakość produktów. Na ich szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te z dobrym składem. Mowa o naturalnych składnikach w duecie z regionalną produkcją. Co ważne, są w stanie zapłacić za nie więcej, niż za tańsze, a co za tym idzie, wątpliwej jakości.
Etnocentryzm w Szwajcarii jest na porządku dziennym
Szwajcarzy bardzo cenią sobie swoją tożsamość narodową i niezwykle nieufnie podchodzą do osób o innej nacji. Są sceptyczni do tego stopnia, że większość wymiany handlowej jest prowadzona z sąsiadami, w tym Niemcami, Włochami czy Francją. Równie chętnie nawiązują relacje biznesowe z krajami w których mieszkańcy posługują się takimi samymi językami jak oni. Wśród liczących się graczy w sprawach gospodarczych są dla nich również Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania.
Szwajcarzy punktualność mają we krwi
Powiedzenie, że coś chodzi jak w szwajcarskim zegarku nie wzięło się z powietrza. Mowa zarówno o pewnym schemacie działań, ułożonym w niemalże idealny sposób, jak również punktualności. Jeśli chcesz zdenerwować Szwajcara, spóźnij się na umówione spotkanie. Pamiętaj także o tym, aby nie przekładać go w tak zwanej ostatniej chwili. Zapamiętaj – Szwajcarzy mają ,,obsesję” na punkcie punktualności i niemal alergicznie reagują na zbyt późne informacje o zmianach planów.
Ryzyko. Jakie ryzyko? Szwajcarzy bardzo nie lubią go podejmować
Jeśli chcesz nawiązać ze Szwajcarem relację biznesową, musisz się porządnie przygotować do spotkania. Potrzebne Ci będą solidna porcja mocnych argumentów i twarde dane. Oczekuj także szczegółowych pytań. Przeciętny Szwajcar unika ryzyka jak ognia.
Szwajcar ceni sobie hierarchię w pracy
Jeśli nawiążesz współpracę z którąś ze szwajcarskich firm, to licz się z tym, że kadra zarządzająca przywiązuje wagę do zachowania hierarchii. Podejście do pracowników jest raczej formalne. Oczywiście są odstępstwa od ,,normy”. Zaobserwujesz je np. w Genewie, w niektórych międzynarodowych przedsiębiorstwach, w których mocno zadomowił się styl amerykański. Ten daje pracownikom większą decyzyjność i swobodę w podejmowaniu działań.
Komentarze