Rozpoczęcie edukacji, to bardzo ważny moment zarówno w życiu Twojego dziecka, jak i Twoim. Wiąże się z nim wiele emocji, ale także spraw, których należy dopilnować. Sprawdź, jak dobrze przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szwajcarskiej szkole. Czy różni się ona czymś od polskiej?

Nauka w szwajcarskiej szkole – kiedy się rozpoczyna?

Twoje dziecko usłyszy pierwszy dzwonek wzywający je na lekcje w wieku 6 lub 7 lat. Zanim to jednak nastąpi, Twoim obowiązkiem jest rejestracja pociechy w jednej z lokalnych placówek.  

Czy w Szwajcarii jest obowiązek zakupu konkretnego plecaka?

Nie spodziewaj się, że dyrektor szkoły nałoży na Ciebie obowiązek zakupu konkretnego modelu. Musisz jednak nastawić się na to, aby postawić na plecak, który pomieści wiele podręczników. Zazwyczaj Twoje dziecko nie powinno spodziewać się przydzielenia mu szafki. Będzie tak zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej. 

Ubrania potrzebne do szkoły w Szwajcarii 

Mimo że w szwajcarskich szkołach nie ma obowiązku noszenia mundurków, kilka ,,niezbędników” musi znaleźć się w szafie przyszłego ucznia. Mowa przede wszystkim o stroju gimnastycznym w duecie z tenisówkami halowymi. W kraju Helwetów dzieci obowiązkowo uczęszczają na lekcje wychowania fizycznego. Zainwestuj również w odzież i akcesoria do pływania. W cieplejszych miesiącach uczniowie mają cotygodniowe lekcje na lokalnym basenie.

Inwestycja w przybory szkolne i książki – jak to jest w Szwajcarii?

Niektóre szwajcarskie szkoły wysyłają informację do rodziców o konieczności zakupu akcesoriów, w tym tj. piórnik czy też zeszyty. W innych są one zapewnione. A co z podręcznikami? W świetle prawa każda ze szkół ma obowiązek zapewnienia ich uczniom. Podobnie jest z materiałami drukowanymi.

Czy szkoły w Szwajcarii zapewniają posiłki dla uczniów?

Nie. Szkoły w Szwajcarii nie mają obowiązku zapewniania posiłków ucziom. Ci najczęściej wracają do domu na przerwę lunchową. Warto jednak, abyś zapewnił mimo to jakąś przekąskę dziecku – na przykład kanapkę czy owoc. Nie zapomnij także o napojach.

Czy można uczestniczyć z dzieckiem w pierwszych zajęciach?

Nie. Masz jednak prawo do tego, aby dowiedzieć się od nauczyciela, jak wyglądał pierwszy dzień w szkole Twojego dziecka. W tym celu skontaktuj się z placówką i umów się na spotkanie z nim. Warto wiedzieć, że dzień w szkole pierwszoklasisty kończy się zazwyczaj w przedziale godzin (w zależności od gminy) 15:45-17:15.

Czy w szwajcarskich szkołach są zajęcia pozaszkolne?

Zajęcia pozaszkolne nie są stałym punktem w szwajcarskim programie szkolnym w placówkach państwowych. Jeśli więc chcesz, aby dziecko na takie uczęszczało, musisz je zapewnić we własnym zakresie i rzecz jasna za nie zapłacić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.