Rozstanie z ukochanym zwierzakiem związane z wyprowadzką do Szwajcarii dla wielu nie wchodzi w rachubę. Sprawdź więc, jakich formalności musisz dopilnować zanim zabierzesz go ze sobą do kraju Helwetów. Zebraliśmy najważniejsze – przeczytaj, o jakich mowa.
Przeprowadzka do Szwajcarii ze zwierzęciem, a paszport, mikroczip i szczepienie
Na teren kraju Helwetów możesz wwieźć maksymalnie 5 zwierzaków. Jeśli przekraczasz szwajcarską granicę z psem, kotem lub fretką, musisz zapewnić im paszport dla zwierząt domowych – Europejski paszport dla zwierząt (EURO – PET PASSPORT). Dodatkowo jesteś zobowiązany do wszczepienia zwierzakowi mikroczipa (zgodnie z normą ISO 11784). Konieczne jest również ich zaszczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeśli jest to pierwsze, to musi zostać wykonane co najmniej 21 dni przed planowanym wyjazdem.
Ważne: Jeśli Twój pupil (pies, kot lub fretka) nie skończył jeszcze 12 tygodni, nie masz obowiązku szczepiania go. Konieczne jest jednak Twoje pisemne oświadczenie, że od urodzenia nie miał on styczności z dzikimi zwierzętami narażonymi na wściekliznę. Mowa m.in. o lisach, skunksach, nietoperzach i szopach. |
Podróżowanie ze zwierzęciem do Szwajcarii, a lot samolotem lub podróż drogą lądową
Jeśli planujesz lot samolotem ze swoim zwierzakiem, wówczas przygotuj się na kontrolę przy wejściu celnym. Jeśli zwierzak nie spełni warunków wyjazdowych, musisz liczyć się z tym, że zostanie przewieziony na badania do granicznego urzędu weterynaryjnego. Koszty leżą po Twojej stronie.
Jeśli postawiłeś na podróż drogą lądową przez kraj należący do Unii Europejskiej, to Twoim obowiązkiem jest zarejestrowanie pupila w szwajcarskim urzędzie celnym. Zachowaj rachunek (w razie potrzeby, zapłać podatek VAT).
Stały pobyt z psem w Szwajcarii
Posiadanie psa na terenie Szwajcarii wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Wiele zależy jednak od wymagań danego kantonu. W niektórych konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC, bądź też odbycie obowiązkowych szkoleń. Inne z kolei weryfikują czy masz pozwolenie na posiadanie tzw. rasy agresywnej. Aby uniknąć nieprzyjemności, sprawdź dokładnie przed wyjazdem przepisy obowiązujące na terenie Twojego kantonu. Pamiętaj też, że każdy z nich wymaga opłaty rocznego podatku za psa.
Ważne: Jeśli chcesz mieszkać z psem w Szwajcarii dłużej niż 90 dni, musisz zarejestrować go w swojej gminie. Masz na to 10 dni. Podobnie jak na wizytę u weterynarza, który zarejestruje go w bazie AMICUS. Musisz jednak liczyć się z tym, że jeśli Twój zwierzak ma przycięty ogon lub uszy, wówczas nie zostanie zarejestrowany. |
Więcej informacji na temat przepisów dotyczących posiadania zwierząt domowych w Szwajcarii znajdziesz tu: https://www.blv.admin.ch/blv/en/home/import-und-export/import.html.
Źródła:
Komentarze