Szwajcaria rozpala wyobraźnię emigrantów, którzy szukają przestrzeni do życia w której wolność, poszanowanie praw i godne zarobki odgrywają bardzo ważną rolę w przestrzeni publicznej. To także miejsce, które urzeka pięknymi widokami w których można zakochać się od pierwszego spojrzenia. Nic więc dziwnego, że tak wielu naszych rodaków decyduje się na to, aby kraj Helwetów stał się ich ojczystą ziemią. Sprawdź, gdzie ich szukać i jak nawiązać z nimi relacje.
Polska społeczność w Szwajcarii na przestrzeni lat
Przynależność do społeczności, to bardzo ważny aspekt w życiu każdego z nas. Wspólne tradycje, kultura, język łączą i sprawiają, że czujemy się komfortowo. Mimo to wielu Polaków decyduje się na to, aby opuścić kraj w poszukiwaniu lepszego jutra. I tak, piękno szwajcarskiej kultury zaczęliśmy już doceniać w późnych wiekach średnich. Wielu z nas dotarło do kraju Helwetów w czasach zaborów. Wśród słynnych rodaków, którzy pokochali Szwajcarię pojawiają się takie nazwiska jak Mickiewicz (był wykładowcą na Uniwersytecie w Lozannie), Sienkiewicz czy też Kościuszko i Paderewski.
Na szwajcarskich ziemiach po roku 1940 pojawiło się około 12 tysięcy polskich żołnierzy. Zostali internowani, a następnie rozmieszczeni w obozach znajdujących się na terenie całego kraju. To właśnie oni są dziś wspominani przy okazji rozmów o powstaniu tysiącu kilometrów dróg, które zwane są Polenweg. Dzięki nim powstało także kilkaset pól uprawnych, a ponadto mostów.
Szwajcaria stała się bardzo popularnym kierunkiem dla Polaków w latach 60. i 70. W dużej mierze było to związane z sytuacją polityczną w kraju, jak również chęcią polepszenia sytuacji materialnej. Wśród najbardziej licznych fal wymieniamy ,,emigrację solidarnościową” na skutek wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
Polacy w Szwajcarii – gdzie ich znajdziesz?
Dzisiejsza Polonia w Szwajcarii liczy blisko 20 tysięcy osób. Naszych rodaków znajdziesz na terenie całego kraju. Wśród największych ich skupisk wymienia się okolice Genewy i Zurychu. Będąc na szwajcarskiej ziemi, możesz więc z powodzeniem poczuć odrobinę Polski. Polacy tworzą tu m.in. stowarzyszenia. Dzieci mają szansę na naukę języka polskiego w szkołach polonijnych, w tym m.in. działającej przy ambasadzie RP w Bernie Szkole Polskiej im. Aleksandra Ładosia. Warto również wymienić takie inicjatywy jak Klub Polski w Bernie, Towarzystwo Polskie ,,Zgoda” w Zurychu czy też Zespół Tańca i Pieśni PIAST.
Budowanie społeczności Polaków to także jeden z głównych celów Polskiego sklepu STONKA (Dorfstrasse 49, 8630 Rüti zh). Oprócz przeniesienia polskich smaków i najlepszej jakości produktów spożywczych na teren Szwajcarii, jego właściciele tworzą przestrzeń w której Polacy mogą nawiązać relacje i poczuć się jak w domu. Znajdziesz ich też online: https://polskisklep.ch/.
Źródła:
1) https://www.polonia.org/polacy-na-swiecie/polacy-w-szwajcarii
Komentarze