Mieszkasz i pracujesz w Szwajcarii od dłuższego czasu i zastanawiasz się nad tym, czy możesz sprowadzić do niej członków swojej rodziny? Przepisy jasno wskazują na to, że istnieje taka możliwość. Sprawdź więc, jakie warunki należy spełnić i jakich formalności dopełnić, aby Twoi najbliżsi mogli legalnie zamieszkać razem z Tobą w kraju Helwetów.
Łączenie rodzin w Szwajcarii – o czym mowa w praktyce?
Jeśli przeprowadziłeś się do kraju Helwetów i chcesz, aby dołączyli do Ciebie Twoi najbliżsi, możesz ubiegać się o tak zwane łączenie rodzin. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do kantonalnego urzędu ds. migracji.
Ważne: To czy łączenie rodzin jest Twoim prawem lub możliwością jest uzależnione od Twojego obywatelstwa oraz statusu pobytowego. Sprawdzają to i ustalają władze. |
O czym mowa w praktyce? O ile zezwolenie C daje przyzwolenie na łączenie rodzin, o tyle już B niekoniecznie. Nie oznacza to jednak, że władze nie mogą go udzielić.
Kogo możesz sprowadzić do Szwajcarii? Sprawdź swoje prawa
Musisz wiedzieć, że nie możesz sprowadzić do Szwajcarii każdego członka rodziny. Przepisy jasno stanowią zarówno o tym, kto może Ci towarzyszyć w codziennym życiu, a kto nie.
I tak, jeśli posiadasz szwajcarskie obywatelstwo, wówczas możesz sprowadzić:
- małżonka lub zarejestrowanego partnera,
- dzieci lub wnuki (niezamężne) poniżej 18. r. ż.,
- rodziców i dziadków, których masz na utrzymaniu o ile posiadają pozwolenie na pobyt w UE/EFTA (uwaga: jeśli się uczysz lub odbywasz staż, to nie możesz ich sprowadzić).
Jeśli jesteś rezydentem i posiadasz obywatelstwo kraju UE lub EFTA możesz sprowadzić:
- małżonka lub zarejestrowanego partnera,
- dzieci lub wnuki w wieku poniżej 21 lat,
- rodziców i dziadków, których masz na utrzymaniu (uwaga: jeśli się uczysz lub odbywasz staż, to nie możesz ich sprowadzić).
A co w przypadku, jeśli posiadasz zezwolenia tymczasowe typu B lub L? Musisz liczyć się z tym, że nie masz automatycznego prawa do sprowadzania swoich bliskich. Nie oznacza to jednak, że Twoja droga jest zamknięta. Jeśli udowodnisz władzom kantonalnym to, że zapewnisz im odpowiednie warunki zakwaterowania i będą oni w stanie utrzymać się bez konieczności korzystania z pomocy socjalnej, wówczas decyzja być może okazać się pozytywna.
Jakie wymagania musisz spełnić, aby sprowadzić bliskich do Szwajcarii?
Jak już wspomnieliśmy, aby sprowadzić partnera do Szwajcarii, musisz udowodnić, że pozostajesz z nim w związku formalnym – małżeńskim lub zarejestrowanym partnerskim. W tym celu konieczne będzie przedstawienie stosownych dokumentów.
W przypadku, kiedy starasz się o połączenie całej rodziny – nie tylko małżonka, ale także m.in. dzieci – konieczne jest to, abyś udowodnił, że jesteś w stanie zapewnić im odpowiednie warunki mieszkaniowe. Oznacza to, że w danym mieszkaniu tudzież domu będą mogły przebywać wszystkie sprowadzone osoby.
Kolejnym warunkiem jest to, że musisz być w pełni samodzielny finansowo (możesz utrzymać rodzinę). Nie możesz więc korzystać ze wsparcia pochodzącego z tutejszych środków publicznych.
Przyjazd rodziny do Szwajcarii na stałe – jakie dokumenty są wymagane?
O ile władze Szwajcarii wiele wymagają od Ciebie zanim sprowadzisz bliskich, o tyle nie mniej od nich. Zanim do Ciebie dołączą, muszą przygotować stosowne dokumenty. W praktyce mowa o takich jak:
- ważny dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport,
- wizę (w razie potrzeby),
- zaświadczenie o pokrewieństwie,
- w razie potrzeby poświadczenie, że pozostają na Twoim utrzymaniu.
Ważne: Aby dołączyć do Ciebie Twój bliski musi porozumiewać się w języku obowiązującym na terenie Twojego kantonu (przynajmniej w na poziomie A1 – ustnie). Jeśli nie spełnia tych wymogów, wówczas konieczne jest przedstawienie zaświadczenia tym, że zapisał się na kurs językowy. |
Sprowadzenie rodziny do Szwajcarii – wszystko o prawach i obowiązkach
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o łączenie rodzin, członkowie Twojej rodziny otrzymają zezwolenie na pobyt. Jego rodzaj jest uzależniony od Twojego.
Ważne: Jeśli posiadasz zezwolenie na pobyt stały, wówczas Twoi bliscy automatycznie nabywają również prawa do podjęcia zatrudnienia – o ile oczywiście są pełnoletni i nie muszą/nie chcą kontynuować dalej edukacji. Uwaga: nie dotyczy to Twoich rodziców ani dziadków. Jeśli natomiast legitymujesz się zezwoleniem na pobyt krótkoterminowy, muszą oni najpierw ubiegać się o pozwolenie na pracę w Kantonale Migrations- und Arbeitsmarktbehörden. |
Twoje dzieci, które mają obowiązek szkolny, muszą kontynuować edukację – co najmniej do ukończenia 16. r. ż. Co ważne, mają dostęp do bezpłatnych zajęć.
A co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Musisz je wykupić dla każdego członka rodziny. O tym, jak to zrobić przeczytasz tu: https://mojaszwajcaria.com/zycie-w-szwajcarii/ubezpieczenie-zdrowotne-w-szwajcarii-najwazniejsze-informacje/
Źródła:
Komentarze