Szwajcaria słynie z bardzo dobrze rozwiniętego sektora bankowego i finansowego. Musisz wiedzieć, że jako Polak pracujący na terenie kraju Helwetów masz prawo do założenia konta osobistego. Zanim to jednak nastąpi, musisz skompletować odpowiednie dokumenty. O jakich mowa? Jak wygląda proces zakładania rachunku? Sprawdź.

Gospodarka w Szwajcarii jest bardzo dobrze rozwinięta, co przekłada się na to, że frank szwajcarski od lat jest jedną z najbardziej stabilnych walut na światowej arenie. Ten alpejski kraj może też poszczycić się jednym z najwyższych PKB na mieszkańca – również w skali globalnej. Nic więc dziwnego, że Szwajcaria z roku na rok zyskuje na popularności wśród inwestorów. Powstają w niej zagraniczne centra finansowe, które tworzą nowe miejsca pracy.

Wysoka jakość usług szwajcarskich firm jest ich światową wizytówką. Nie inaczej jest w przypadku tutejszych banków. Są znane z poufności, bezpieczeństwa ekonomicznego i możliwości prowadzenia rachunków we wszystkich głównych walutach. 

Dlaczego warto założyć konto w banku szwajcarskim?

Otworzenie konta w banku to jeden z pierwszych kroków, który powinieneś podjąć po przyjeździe do Szwajcarii. Bez posiadania go będzie Ci trudno opłacić rachunki czy też robić zakupy (większość sklepów akceptuje karty Visa lub Mastercard).

Pamiętaj o tym, że rezygnacja z założenia konta bankowego wpłynie nie tylko na Twoje codzienne życie, ale także może możliwość otrzymania etatu. Powód? Brak zagranicznego rachunku bankowego często utrudnia pracę działowi księgowości. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że brak konta w tutejszym banku będzie dla Ciebie oznaczał konieczność uiszczania dodatkowej opłaty za przelewy międzynarodowe, jak również wydłużenie oczekiwania na ich realizację.

Wśród zalet szwajcarskiego konta bankowego możemy wymienić:

 • poufność – zarówno w transakcjach, jak i w przetwarzaniu danych osobowych,
 • bezpieczeństwo ekonomiczne,
 • ochrona aktywów,
 • niski poziom ryzyka finansowego,
 • stabilność,
 • możliwość prowadzenia rachunku we wszystkich głównych walutach,
 • profesjonalna pomoc pracowników.

Otworzenie konta bankowego w Szwajcarii krok po kroku

Zanim zdecydujesz się na otworzenie konta bankowego w Szwajcarii powinieneś chociaż trochę poznać tutejsze realia. Usługi bankowe są świadczone zarówno przez instytucje krajowe, jak i kantonalne. 

Wśród banków krajowych wymieniamy: Swiss Post, Credit Suisse, UBS i Raiffeisen. Do Twojej dyspozycji są także banki kantonalne. Każdy kanton ma swoją placówkę. Co ważne, nad prawidłowym działaniem instytucji (krajowych i kantonalnych) czuwa Szwajcarski Urząd Nadzoru nad Rynkiem Finansowym (FINMA).

Ważne: Jeśli postanowiłeś założyć konto w banku kantonalnym, to musisz liczyć się z tym, że w przypadku przeprowadzki konieczne będzie jego przeniesienie do innej placówki (właściwej dla danego kantonu). 


Do dyspozycji są także banki prywatne i inwestycyjne. Z ich usług korzystają zazwyczaj osoby o znacznych zasobach finansowych. 

Jak otworzyć konto w Szwajcarii?

Konto bankowe w Szwajcarii może posiadać każdy uprawniony do tego Polak, niezależnie czy posiada status rezydenta. Zazwyczaj proces zakładania rachunku rozpoczyna się od rejestracji online, a następnie konieczna jest wizyta w banku w celu potwierdzenia danych. Nie są to jednak standardowe procedury. Niektóre placówki nie mają w ofercie bezpośrednich wizyt, niektórym także wystarczy jedynie rejestracja przez internet.

Najczęstszą praktyką jest to, że konto jest zakładane automatycznie w szwajcarskiej walucie (CHF), ale niektóre placówki umożliwiają wypłatę pieniędzy w EUR. 

Ważne: O ile samo założenie konta jest często bezpłatne, o tyle banki oczekują opłat wraz z rozpoczęciem korzystania z niego. Przykład: opłata za wypłatę gotówki w bankomatach innego banku, za prowadzenie konta czy też posiadanie karty kredytowej.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby założyć konto w Szwajcarii?

 • dokument tożsamości,
 • zezwolenie na pracę i pobyt w Szwajcarii,
 • wypełniony wniosek,
 • umowa o pracę, 
 • umowa najmu, 
 • zaświadczenie o zarobkach,
 • numer kontaktowy (szwajcarski!).

Konto bankowe w Szwajcarii, a komornik w Polsce

Zastanawiasz się, czy środki zgromadzone na koncie osobistym w Szwajcarii może zająć polski komornik? Okazuje się, że nie. Komornik działa w obrębie swojej jurysdykcji – granic kraju – i nie ma prawa do rozpoczęcia procesu windykacji pieniędzy. W skrócie – polski komornik nie może wystosować pisma do szwajcarskiego banku z decyzją o zamknięciu rachunku osobistego.

Źródła: 

 1. https://www.afbs.ch/home
 2. https://www.finma.ch/en/
 3. https://www.expatica.com/ch/finance/banking/how-to-open-a-swiss-bank-account-102298/ 
 4. https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/financial-products-and-services/bank-accounts-eu/index_en.htm
 5. https://spolkazagranica.pl/jak-zalozyc-konto-w-banku-szwajcarskim-warunki-koszty-wymagania/#Czy_komornik_moze_zajac_konto_szwajcarskie 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.