Szwajcaria znajduje się w ścisłej czołówce krajów na świecie o najwyższym średnim dochodzie przypadającym na jedną pracującą osobę. Mieszkając i pracując w kraju Helwetów z pewnością zdążyłeś odczuć, że koszty życia, mówiąc delikatnie, do najniższych nie należą. Okazuje się jednak, że istnieje kilka sposobów na to, aby je ograniczyć. Przedstawiamy 5, które naszym zdaniem są najskuteczniejsze. Sprawdź więc, o jakich mowa.

Oszczędzaj na żywności i napojach w Szwajcarii

Regularne odwiedzanie szwajcarskich restauracji może poważnie nadszarpnąć Twój domowy budżet. Warto więc je ograniczyć na rzecz przygotowywania domowych posiłków. Spożywanie tych samych dań kilka dni z rzędu co prawda może się nieco “przejeść”, jednak pozwala sporo zaoszczędzić. Dobrym rozwiązaniem jest także planowanie posiłków z wyprzedzeniem – dzięki temu kupisz tylko te produkty, które będą Ci naprawdę potrzebne i unikniesz marnowania jedzenia. Korzystaj także z programów lojalnościowych w sklepach spożywczych i marketach, a także śledź aktualne promocje. 

Wydawaj mniej na mieszkanie

W Szwajcarii wiele osób ze względów ekonomicznych decyduje się na wynajem mieszkania zamiast na jego kupno. Pamiętaj jednak o tym, że wybierając pierwszą opcję również musisz liczyć się z wysokimi kosztami. Możesz je jednak skutecznie ograniczyć poprzez znalezienie współlokatora. Równie dobrym pomysłem będzie szukanie wolnego lokalu na przedmieściach zamiast w centrum największych aglomeracji. Nie musisz martwić się o dojazdy do pracy czy szkoły – szwajcarska komunikacja publiczna działa wręcz perfekcyjnie.

Postaw na podróżowanie koleją 

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie kilku franków jest podróżowanie koleją – a dokładnie, niedrogą siecią pociągów. Łączy ona około 2,6 tys. stacji i przystanków na terenie całej Szwajcarii. Zajrzyj na https://www.sbb.ch/en, sprawdzaj trasy, kupuj bilety i generuj oszczędności. Do dyspozycji masz zarówno bilety w jedną stronę, jak i karnety dzienne. Pamiętaj – im szybciej dokonasz ich rezerwacji, tym większa szansa na skorzystanie z najlepszej oferty. 

Oszczędzaj na podatkach

Szwajcarskie prawo daje Ci możliwość generowania oszczędności na podatkach. Wszystko za sprawą trzeciego filaru. Wpłacone pieniądze możesz z powodzeniem odliczyć od podatków w rocznym zeznaniu. Szczegółowe informacje na temat systemu emerytalnego w Szwajcarii znajdziesz tu:

Emerytura w Szwajcarii – wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Korzystaj z porównywarek cen

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze danej usługi, rozeznaj się na rynku. Zrób solidny research – to znakomity sposób na znalezienie różnych promocji, a tym samym, generowanie oszczędności. Pamiętaj jednak, nawet, jeśli nie znajdziesz atrakcyjnych zniżek, to będziesz mógł wybrać opcję, która najbardziej wpisze się w Twoje możliwości finansowe. W sieci dostępnych jest wiele porównywarek cen z pomocą których zrobisz szybkie rozeznanie. W przypadku ubezpieczeń, możesz natomiast skorzystać z usług profesjonalnych agentów, w tym m.in. z Nyks.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.