Szwajcaria to doskonałe miejsce dla Polaków, którzy szukają dobrze płatnej pracy i znakomitych warunków do życia, o czym wspomnieliśmy w poprzednim wpisie. Festiwal korzyści płynących z emigracji jest tak duży, że nie sposób było opisać go w jednym artykule. Zapraszamy na kontynuację.
Czy warto wyjechać do pracy w Szwajcarii? Tak, to kraj z jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie i na świecie!
Szwajcarzy bardzo cenią sobie zaangażowanie w pracę. To naród skupiony na osiąganiu sukcesów, a co za tym idzie – bardzo pracowity. Dowodem na to są statystyki przedstawione przez Szwajcarski Federalny Urząd Statystyczny (FSO). Według danych za I kwartał 2023 roku i definicji wprowadzonej przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO), stopa bezrobocia w Szwajcarii wyniosła 4,3%. To mniej niż w I kwartale 2022 roku (4,6%).
Na poniższym wykresie zobaczysz, jak zmieniało się bezrobocie w Szwajcarii na przestrzeni ostatnich 30 lat. Przyznasz, że sytuacja na rynku pracy jest bardzo stabilna.
źródło: Swiss Federal Statistical Office (FSO)
Jesteś ciekawy, jak Szwajcaria wypada w światowych zestawieniach? Równie korzystnie. Z danych opublikowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że znajduje się w ścisłej czołówce krajów z najniższą stopą bezrobocia. W rankingu wyprzedza takie potęgi gospodarcze jak m.in. Kanada, Francja, Belgia czy Dania. Możesz to zobaczyć na poniższym wykresie.
źródło: Organisation for Economic Co-operation and Development
Emigracja do Szwajcarii – podziwiaj alpejskie krajobrazy
Wędrówkowe i alpinistyczne szlaki, 72 wodospady w dolinie Lauterbrunnen, przepyszne dania w obracającej się restauracji Piz Gloria na szczycie Schilthorn i więcej niż 1500 jezior. To tylko nieliczne atrakcje dzięki którym Szwajcaria bije rekordy popularności w światowych rankingach turystycznych. W tutejszych, bajkowych krajobrazach nie można się nie zakochać!
Szwajcarzy niemalże każdą wolną chwilę spędzają aktywnie – najczęściej na świeżym powietrzu. Mają do tego idealne warunki. Do ich dyspozycji oddano aż 65 tysięcy kilometrów oznakowanych pieszych szlaków. Z ciekawostek: jeśli znalazłby się jakiś śmiałek, który przeszedłby je wszystkie, to mógłby powiedzieć, że okrążył Ziemię aż półtora raza!
Wyprowadzka do Szwajcarii – infrastruktura, której można pozazdrościć
Jak zacząć życie w Szwajcarii? Przede wszystkim od tego, aby przyzwyczaić się do polityki włodarzy tutejszych miast. O ile w Polsce przedmieścia rosną w siłę i z roku na rok się rozrastają, o tyle w Szwajcarii zaobserwujesz odwrotny trend.
Na próżno tu szukać mniejszych domów czy też osiedli bardzo oddalonych od centrum. Powód? Zdaniem lokalnych władz każdy mieszkaniec musi mieć bezproblemowy dostęp do sklepów, szkół, przedszkoli, urzędów etc. Ma także bez przeszkód dostać się szybko i sprawnie do centrum miasta. Dopuszczając do powstawania przedmieść, nie byliby w stanie im tego zapewnić. Szwajcaria słynie więc z wielu niedużych ośrodków miejskich, które w Polsce nazwalibyśmy po prostu dzielnicami.
Czy w Szwajcarii jest bezpiecznie? Zdecydowanie tak!
Według najnowszego raportu Global Peace Index 2022 opublikowanego przez Institute for Economics&Peace, w Szwajcarii można czuć się bardzo bezpiecznie. Uplasowała się ona w czołówce najbardziej bezpiecznych państw na naszym globie, z jednym z najniższych wskaźników przestępczości.
Źródło: Institute for Economics&Peace
Poczucie bezpieczeństwa przekłada się także na zapewnienie opieki zdrowotnej na bardzo dobrym poziomie – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i podejściu do pacjenta. Nic dziwnego, że szwajcarski system ochrony zdrowia co roku znajduje się wśród liderów w różnego rodzaju rankingach publikowanych zarówno przez światowe organizacje użytku publicznego, jak i prywatne firmy.
Czy wyobrażasz sobie w Polsce sytuację w której wchodzisz do apteki i możesz liczyć na opatrzenie ran czy przeprowadzenie badań? W Szwajcarii jest to na porządku dziennym. Jeśli chodzi o opiekę zapewnioną w placówkach medycznych, to możesz liczyć nie tylko na pomoc, ale i punktualność każdego specjalisty. Ponadto, kiedy Twoje badania nie są korzystne, otrzymujesz telefon z informacją. Ciekawostka: Szwajcarzy mogli umawiać się na teleporady, zanim to stało się standardem w pandemii COVID-19. Z przymrużeniem oka można więc powiedzieć, że Szwajcarzy wyprzedzają światowe trendy w medycynie :).
Jeśli jeszcze nie rozwialiśmy Twoich wątpliwości dotyczących tego czy wyprowadzka do Szwajcarii jest dobrym pomysłem, to skontaktuj się z nami. Żadnego pytania nie pozostawimy bez odpowiedzi.
Komentarze