Pobyt w Szwajcarii może z powodzeniem konkurować ze słynnym American Dream. Możliwość zrobienia kariery z dużą ilością zer na koncie jeszcze nie tak dawno kojarzyła się głównie z wyjazdem za Wielką Wodę. To się jednak zmienia. Dowodem na to są zarówno europejskie, jak i światowe rankingi zarobków. Szwajcaria co roku znajduje się w ścisłej czołówce państw z najwyższymi średnimi wynagrodzeniami. Lista korzyści związanych z emigracją do kraju Helwetów nie kończy się jednak na pieniądzach.
Jak wyemigrować do Szwajcarii, to z przytupem – sposób na wysokie zarobki
Jak już wspomnieliśmy, przeprowadzka do Szwajcarii dla wielu oznacza chęć poprawy sytuacji finansowej. Postawmy sprawę jasno: to największa motywacja do emigracji dla Polaków, czemu nie można się dziwić.
Jak dowodzą najnowsze rankingi, tutejsze zarobki są nieporównywalnie wyższe od tych, na które możemy liczyć w naszym kraju. Przeglądając poniższy wykres zwróć uwagę na to, że Szwajcaria wyprzedza takich gospodarczych potentatów jak m.in. Francja, Niemcy czy Holandia.
źródło: International Labour Organization
Wysokie zarobki w Szwajcarii dla wielu Polaków nie są jednak na tyle przekonujące, aby zdecydowali się na wyjazd. Powód? Obawa przed tym, że będą one zbyt niskie w stosunku do kosztów życia.
Jeśli jesteś w tym gronie, to spójrz na poniższe zestawienie przygotowane przez Szwajcarski Federalny Urząd Statystyczny. Przedstawia ono średni roczny dochód mieszkańców w wybranych miastach i aglomeracjach.
źródło: Swiss Federal Statistical Office (FSO)
Jak widzisz, z powodzeniem jesteś w stanie nie tylko zaspokoić wszystkie potrzeby, ale i zaoszczędzić mimo że życie w Szwajcarii nie należy do najtańszych.
Pamiętaj też o tym, że praca dla Szwajcarów jest wartością, podobnie jak dla nas, Polaków. Jak możesz się łatwo domyśleć – zaplusujesz, jeśli rzetelnie będziesz wykonywał swoje obowiązki. Możesz wówczas liczyć na awans i podwyżkę.
Szwajcaria – emigracja to sposób na work-life balance
Według założeń koncepcji work-life balance, każdy powinien znaleźć równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym. W Polsce dopiero zyskuje ona na popularności, natomiast w Szwajcarii rozgościła się na dobre. Wolny czas dla jej obywateli stanowi synonim niemalże świętości. Przeciętny Szwajcar po skończonej pracy, nastawia się na odpoczynek i zapomina o zawodowych obowiązkach.
Warto zwrócić uwagę na to, że pracodawcy bardzo dbają o równowagę psychiczną swoich podwładnych. Mają świadomość tego, że wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest o wiele bardziej efektywny. To sprawia, że praca w Szwajcarii nie kojarzy się z wypaleniem zawodowym, a możliwością rozwoju i uzyskania wysokiego wynagrodzenia. Nic więc dziwnego, że Szwajcarzy uplasowali się na jakże wysokim 8 miejscu pośród 137 państw w World Happiness Report 2023, którego fragment prezentujemy poniżej.
źródło: World Happiness Report 2023
Szwajcarzy cenią sobie rozwój zawodowy, jednak nie jest on ważniejszy od życia prywatnego. To sprawia, że żyje im się dobrze, a co za tym idzie – częściej się uśmiechają.
Jak zacząć życie w Szwajcarii – mieszkańcy Ci to podpowiedzą!
Szwajcarzy są bardzo zdyscyplinowani i pragmatyczni. Słyną z tego, że potrafią efektywnie wykorzystywać czas – zarówno na obowiązki zawodowe, jak i rozwój pasji. Trudno więc się dziwić, że ich zadowolenie z życia jest na bardzo wysokim poziomie. Istotna jest także ich mentalność, która znacznie różni się od naszej. Już tłumaczymy o czym mowa.
Szwajcarzy są narodem radosnym. Mają w sobie ogromną dawkę luzu, więc miło spędza się z nimi czas. Możesz liczyć na ich życzliwość i wsparcie. Musisz jednak wiedzieć, że szwajcarska gościnność nie przypomina polskiej. Przykład: idziesz na grilla do znajomych. Nie szykuj się na suto zastawiony stół przez gospodarzy. Szwajcarskim standardem jest to, że każdy gość przynosi produkty, na które ma ochotę. Powód? Szwajcarzy nie chcą narażać innych na koszty, stąd każdy płaci za siebie. Podobnie jest np. z wyjściem do restauracji. Rachunek nie jest dzielony na równe części, a adekwatnie do ilości zamówionych dań przez każdą osobę.
Nie zdziw się także, jeśli od razu przejdziesz ze Szwajcarami na ,,Ty”. Nie oznacza to brak szacunku. Dla nich nie ma po prostu znaczenia na jakim jesteś stanowisku czy też ile masz lat. Każdy jest sobie równy.
Przeprowadzka do Szwajcarii – transport publiczny jak w szwajcarskim zegarku
Stoisz w Polsce na peronie, zerkasz na zegarek i zdajesz sobie sprawę z tego, że już od 3 godzin powinieneś być w drodze. W Szwajcarii jest to nie do pomyślenia! Podobnie jest w przypadku całego transportu miejskiego. Jeśli więc zastanawiasz się jak zacząć życie w Szwajcarii, to możesz od treningu punktualności :).
Tutejsze kantony są doskonale skomunikowane – zarówno pod względem transportu kolejowego, jak i autobusowego. Dotrzesz nimi wszędzie i zawsze na czas. Nic więc dziwnego, że wielu Szwajcarów rezygnuje z przemieszczania się samochodem. Oprócz tego, że mają znakomitą alternatywę, to mogą zaoszczędzić na zakupie paliwa.
Jeśli jednak nie docenisz jakości transportu publicznego – zarówno pod względem punktualności, jak i komfortu w pojazdach – możesz postawić na auto. Możesz być pewien, że już po kilku minutach docenisz tutejszą kulturę jazdy.
Łamanie przepisów jest niedopuszczalne nie tylko ze względu na szwajcarskie wartości i zasady. W Szwajcarii po prostu się to nie opłaca – drakońskie mandaty sprawiają, że każdy kierowca przestrzega przepisów niezależnie od stażu jazdy.
To jednak nie koniec listy korzyści dla których warto jest emigrować do Szwajcarii.
Komentarze