W kraju Helwetów uzyskanie podwójnego obywatelstwa jest możliwe, jednak należy spełnić kilka wymogów, aby móc się o nie ubiegać. Sprawdź o jakich mowa i czy jako obywatel Polski możesz posiadać dwa paszporty. 

Czy jako Polak możesz mieć podwójne obywatelstwo?

Takie pytanie często spędza sen z powiek wielu Polaków, którzy chcą na stałe zamieszkać w kraju Helwetów, ale nie chcą jednocześnie rezygnować z polskiego paszportu. Odpowiedź na nie brzmi: jak najbardziej. Jako obywatel RP masz prawo do posiadania podwójnego obywatelstwa, które czasem określane jest również jako obywatelstwo wielokrotne.

Musisz jednak pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy przebywasz na terenie Polski, nie możesz legitymować się innym paszportem. Jesteś zobowiązany do przestrzegania panującego tu prawa i masz względem kraju takie same obowiązki i prawa jak każdy inny obywatel. A jak sytuacja przedstawia się w kraju Helwetów?

Podwójne obywatelstwo w Szwajcarii – jak możesz je uzyskać?

Ważne: Musisz wiedzieć, że ubieganie się o zostanie obywatelem Szwajcarii jest możliwe po określonym przepisami upływie czasu i tylko wtedy, kiedy przystosowałeś się już do społeczeństwa. Konieczne jest bowiem przejście procesu naturalizacji. Wnioski o nadanie obywatelstwa składasz do gminy, kantonu lub w Federalnym Urzędzie ds. Migracji. Więcej na ten temat przeczytasz tu: https://mojaszwajcaria.com/zycie-w-szwajcarii/jak-zdobyc-obywatelstwo-w-szwajcarii-moja-szwajcaria/.

Zgodnie z obowiązującym w Szwajcarii prawem, a dokładnie przepisami, które weszły w życie stosunkowo niedawno, bo w 1992 r., jeśli Twój kraj nie zabrania posiadania podwójnego obywatelstwa, to Helweci tym bardziej. Nie musisz się zrzekać jednego z nich, aby móc legitymować się dwoma paszportami. Pamiętaj jednak o tym, że podobnie jak w Polsce, tak też w Szwajcarii, przebywając na jej terenie, zobowiązany jesteś do legitymowania się tutejszymi dokumentami. Konieczne jest także przestrzeganie obowiązującego tu prawa. Masz również takie same prawa i obowiązki względem kraju jak rodowity Szwajcar. 

Źródła: 

  1. https://www.eda.admin.ch/
  2. https://www.sem.admin.ch/
  3. https://www.ch.ch

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.