Góra Rigi nie bez powodu nazywana jest Królową Gór. Jej szczyt już od XVIII wieku stanowi jeden z głównych celów podróży amatorów górskich eskapad i zapierających dech w piersiach widoków. Jeśli więc jeszcze nie miałeś okazji go zdobyć, to koniecznie musisz to zmienić. Opowiemy Ci dlaczego.
Góra Rigi – znajdziesz ją w samym centrum Szwajcarii
Górę Rigi znajdziesz w Alpach Zachodnich, a dokładnie w Prealpach Szwajcarskich. Masyw jest położony na granicach kantonu Lucerny oraz Schwyz i niemalże cały otoczony jest przez jeziora: Lauerz, Zug i Czterech Kantonów. Z uwagi na świetną lokalizację, w sercu Szwajcarii, śmiało dotrzesz tu z każdego większego miasta. Nic więc dziwnego, że Królowa Gór cieszy się olbrzymią popularnością – nawet w środku tygodnia.
Można śmiało powiedzieć, że Góra Rigi, to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie każdego, kto chociaż raz odwiedzi kraj Helwetów. To mekka zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak i dla rodzin z dziećmi czy też osób, które szukają ucieczki od miejskiego zgiełku.
Jeśli zdecydujesz się na zdobycie szczytu położonego na wysokości 1798 m n.p.m. , na pewno się nie zawiedziesz. Przygotuj się na zapierające widoki, które przywodzą na myśl niemalże bajkową scenerię. Zachwycał się nimi sam Mark Twain czy też Johann Wolfgang Goethe. Zobaczysz między innymi Alpy, panoramę trzech krajów i liczne jeziora.
Kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę na górę Rigi?
Odpowiedź brzmi: to zależy, na jaką formę rekreacji się nastawiasz. Infrastruktura na szczycie jest dopasowana zarówno do letnich, jak i zimowych aktywności.
Zimą na szczycie Rigi możesz śmiało oddawać się białemu szaleństwu na nartach, snowboardzie, a nawet sankach. Z kolei latem jest to świetne miejsce na piesze wędrówki wzdłuż wydzielonych szlaków trekkingowych.
Jak widzisz, każda pora roku jest dobra, aby wybrać się na ten jeden z najchętniej odwiedzanych górskich szczytów w Szwajcarii. Pamiętaj jednak o tym, aby przed wyjazdem odpowiednio przygotować się do panujących na nim warunków pogodowych. W zimowych miesiącach temperatury bardzo często spadają poniżej zera. W okresie od marca do listopada jest nieco cieplej, a najwyższych temperatur możesz spodziewać się w czerwcu. Nie zobaczysz jednak wysokich wartości na termometrze – najczęściej nie przekraczają nawet 20 st.C.
Ważne: Na szczycie Rigi zainstalowano kamery internetowe, za pomocą których możesz na bieżąco monitorować sytuację pogodową: https://www.rigi.ch/informieren/webcams. |
Jak dotrzeć na górę Rigi?
Na Rigi dotrzesz zarówno pieszo, jak i kolejką. Możesz postawić na kolej torową (zębatą), która odjeżdża z Vitznau, aby w niecałą godzinę pojawić się na szczycie Rigi Kulm.
Aby zobaczyć skąpaną w śniegu panoramę alpejskich szczytów możesz także postawić na kolejną kolej zębatą ruszającą z miasteczka Goldau.
Kiedy szukasz mocniejszych wrażeń, które niewątpliwie towarzyszą przejażdżce kolejką linową, wówczas skorzystaj z tej ruszającej z Weggis do Rigi Kaltbad. Po podróży w gondoli czeka Cię jednak przesiadka do kolejki torowej odjeżdżającej ze wspomnianego Vitznau.
Ważne: Tu znajdziesz rozkład jazdy kolejek: https://www.rigi.ch/erleben/wandern. |
Co można robić na górze Rigi?
Szczyt góry zachęca zarówno do pozostania na nim kilka godzin, jak i nawet dni. W żadnej opcji nie będziesz się nudził.
Jak już wspomnieliśmy, czekają tu na Ciebie zapierające dech w piersiach, niemalże hipnotyzujące widoki na 13 jezior w duecie z alpejskimi szczytami. Przy bezchmurnym niebie dostrzeżesz nawet niemiecki Schwarzwald i Alpy Francuskie, a także każdy szwajcarski kanton (z wyjątkiem Genewy).
Jeśli będziesz chciał zostać tu na dłużej, możesz skorzystać z usług 200-letniego hotelu Rigi Kulm. Możesz także przenocować w Old Station House Airbnb.
Czeka Cię tam także kulinarna podróż po szwajcarskich smakach w restauracjach. Skosztujesz m.in. serów z których Szwajcaria jest znana na całym świecie.
Jeśli wolisz wędrówki, to postaw liczne trasy, które zaczynają się na Rigi Kulm. Wśród nich warto zainteresować się Rigi Panoramic Trail wiodącą przez dawną trasę kolei Scheideggbahn.
Źródło:
Komentarze