Szwajcaria jest zaliczana do jednych z najpiękniejszych krajów Europy i nie bez powodu. To obok festiwalu niesamowitych widoków, mekka dla amatorów przepysznych smaków i spotkań z wyjątkową kulturą. A jeśli już o pejzażach mowa – czy wiesz, że można je podziwiać z wielu kolejek górskich? Spieszymy z poleceniem 5, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę. 

Najbardziej stroma kolej zębata na świecie – Pilatusbahn

Masyw Pilatus znajduje się na granicy trzech kantonów – Lucerny, Nidwalden i Obwalden. To właśnie na jego szczyt znajdujący się na 2132 m n.p.m. prowadzi kolejka zębata uznawana za najbardziej stromych na całym świecie. Jej kąt nachylenia w niektórych miejscach na trasie osiąga niebagatela 48 stopni, co czyni ją jedną z najpopularniejszych atrakcji w całych Alpach – nie tylko w ich szwajcarskiej części. Kolejka została oddana do użytku w 1889 roku i do dziś rozpala zmysły turystów żądnych ekstremalnych wrażeń.

Więcej informacji na temat kursowania kolejki oraz jej historii znajdziesz na stronie: https://www.pilatus.ch/.

Kolejka na Matterhorn Glacier Paradise

Postaw na przejażdżkę najwyższą kolejkę linową 3S do której wsiądziesz na stacji Trockener Steg. Czekają w niej na Ciebie panoramiczne okna zza których roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki. Nie obawiaj się chłodu – zadbano tu o podgrzewane siedzenia, stąd też warunki mimo zimowej aury za oknem są iście letnie. Nie znajdziesz na świecie drugiej kolejki, która wyniosłaby Cię na tak ogromną wysokość. Dotrzesz nią na najwyżej położoną stację górską w Europie – Matterhorn Glacier Paradise – na 3883 m n.p.m.

Szczegółowe informacje na temat kolejki, jak również aktualny rozkład jazdy znajdziesz na stronie: https://www.matterhornparadise.ch/en. Możesz także za jej pośrednictwem kupić bilety i rozeznać się w bieżącej sytuacji pogodowej dzięki kamerze online. 

Kolejka górska na Schilthorn

Kolejka, którą widzisz przywodzi na myśl mały wagonik podwieszanego autobusu. Niech Cię jednak nie zmyli jej gabaryt – zabierze na swój pokład wiele osób. Będzie Twoim środkiem transportu, kiedy zdecydujesz się zdobyć Schilthorn (2970 m n.p.m.) z którego rozpościera się przepiękna alpejska panorama. Zanim jednak to nastąpi, przygotuj się na trzy przesiadki od Stechelberg – na stacjach Gimmelwald, Murren oraz Birg. Z największym tłokiem licz się na stacji Murren – to właśnie tam rozpoczynają się liczne piesze trasy. Następnie dotrzesz już do skalistych regionów – chłodnych, nawet w lecie. Miej to na uwadze.

Więcej informacji na temat trasy, kolejki, jak również aktualnej sytuacji pogodowej znajdziesz na stronie: https://schilthorn.ch/. Kupisz na niej także bilety. 

Rozpal zmysły do czerwoności na kolejce Gelmerbahn

Okolice małej miejscowości Guttannen, kanton Berno, Szwajcaria – to właśnie tam znajdziesz kolejkę Gelmerbahn. Jest ona najbardziej stromą, otwartą kolejką szynową w całej Europie, która mierzy ponad kilometr długości. Dotrzesz nią do Gelmersee – jeziora znajdującego się na 1412 m n.p.m. Co ciekawe, 55 metrów z całej trasy kolejki prowadzi przez szyny położone pod bardzo ostrym kątem nachylenia – w praktyce mowa o 47 stopniach. Warto także zaznaczyć, że Gelmerbahn pędzi z prędkością 2 m/s, dlatego cała podróż trwa nie dłużej niż 10 minut.

Więcej o kolejce dowiesz się na stronie: https://www.grimselwelt.ch/.

Kolejka typu kabrio na Stanserhorn

Jeśli jesteś amatorem mocnych wrażeń, koniecznie postaw na kolejkę, która zawiezie Cię na sam szczyt Stanserhorn. Można z powodzeniem powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej spektakularnych atrakcji w kraju Helwetów. Możesz śmiało z niej skorzystać, jeśli nie masz lęku przestrzennego, albo chcesz stawić mu czoła.

Kolejka została udostępniona dla turystów o mocnych nerwach w 2012 roku zastępując tradycyjną, mocno już wysłużoną. Być może nie wzbudziłaby tak ogromnego zainteresowania gdyby nie fakt, że była pierwszym na świecie modelem typu kabrio. O jakim mowa?

Jest to dwupiętrowa, otwarta kolejka, z której można podziwiać panoramiczne widoki Alp. O ile pierwsze piętro zabezpieczone jest szybą, o tyle drugie można porównać do ruchomego tarasu widokowego. 

Pokład kolejki może pomieścić aż 60 pasażerów. Aby do niej dotrzeć, musisz jednak pokonać pierwszy odcinek trasy na Stanserhorn kolejką tradycyjną.

Więcej informacji na temat kolejki znajdziesz na stronie https://www.stanserhorn.ch/en/. Kupisz na niej także bilety i sprawdzisz aktualną sytuację pogodową za pośrednictwem kamery internetowej.

Źródła:

1) https://www.stanserhorn.ch/

2) https://www.matterhornparadise.ch/

3) https://schilthorn.ch/

4) https://www.pilatus.ch/

5) https://www.grimselwelt.ch

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.