Szwajcaria leży w samym sercu Europy. Znana jest na całym świecie przede wszystkim ze swojej neutralności politycznej, bardzo dobrze rozwiniętego sektora finansowego czy też za sprawą legendarnego tenisisty – Rogera Federera. Okazuje się jednak, że jej historia i geografia skrywają wiele ciekawych faktów, o których mogłeś nie mieć pojęcia. Sprawdź, o jakich mowa!
Ciekawostki o Szwajcarii – co warto wiedzieć na temat historii tego alpejskiego kraju?
Szwajcaria dla wielu stanowi synonim neutralności. Nic w tym dziwnego – od wielu lat pozostaje bezstronna w konfliktach międzynarodowych. W dużej mierze wynika to z jej jakże bogatej historii. Oto ciekawostki, które z pewnością mogą cię zaskoczyć.
- 58 r. p.n.e. – to właśnie wtedy Rzymianie podbili ziemie należące do Helwetów. Włączyli je do Galii, którą następnie został przekształcony w prowincję Recję.
- Szwajcarski obszar został przejęty przez plemiona germańskie w czasie wędrówki ludów, czyli między IV a V wiekiem.
- Do 1218 roku Szwajcarią rządzili książęta z dynastii Zähringen. Następnie władzę przejęli w niej Habsburgowie.
- W 1798 roku Szwajcaria utraciła niezawisłość – została przekształcona w Republikę Helwecką, która uzależniona była od Francji. Stąd też Szwajcarzy walczyli w wojnach napoleońskich. Wśród nich narastały jednak antyfrancuskie nastroje.
- Szwajcaria pozostaje neutralna od 1815 roku, czyli od Kongresu Wiedeńskiego. Ponadto dołączono wtedy do kraju takie kantony jak np. Jura czy Genewa.
- W 1846 roku uchwalono nową konstytucję szwajcarską, która nadal obowiązuje. Na jej mocy Szwajcaria ze związku kantonów stała się państwem związkowym.
- 1846 rok to również początek działalności Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z siedzibą w Szwajcarii. Od tego czasu ten kraj alpejski stał się centrum dla wielu międzynarodowych organizacji.
- Szwajcaria poprzez m.in. zachowanie neutralności w czasie II wojny światowej nie weszła w skład krajów należących do ONZ, jednak uzyskała status stałego obserwatora.
- Szwajcarskie scyzoryki znane ze swojej wielofunkcyjności powstały w XIX wieku. Wszystko dlatego, że tamtejsza armia była w posiadaniu karabinów, które można było rozłożyć tylko za pomocą śrubokręta.
- Berno – jedno z największych szwajcarskich miast powstało w 1191 roku. Zostało nazwane Bern, czyli niedźwiedź, przez księcia Bertolda V. Jak głosi legenda, zabił on go w czasie polowania. Z tego względu w herbie miasta można zobaczyć właśnie niedźwiedzia, a nad rzeką Aare znajduje się wybieg z tymi zwierzętami.
- Szwajcaria jako ostatnia republika zachodnia przyznała kobietom prawa wyborcze. Stało się to dopiero w 1971 roku. W 1999 roku wybrano pierwszą w historii kobietę na urząd prezydenta. Była nią Ruth Dreifuss.
Szwajcaria ciekawostki – kilka słów o jednym z najbardziej górzystych krajów świata
Szwajcaria to kraj, który przyciąga turystów niczym magnes, czemu trudno jest się dziwić. W tutejszych krajobrazach można się zakochać. Góry, jeziora, malownicza roślinność, przepiękne miasta z bogatą historią – to wszystko sprawia, że tu po prostu chce się żyć. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawostek o geografii kraju Helwetów. Po ich przeczytaniu zapragniesz w nim zostać na zawsze!
- Szwajcaria jest jednym z najmniejszych europejskich państw. Jej powierzchnia to 41 277 km2 (39 997 km2 ląd i 1280 km2 woda).
- Kraj Helwetów graniczy z pięcioma państwami: Austrią, Liechtensteinem, Francją, Włochami i Niemcami. Podzielony jest na trzy główne strefy: góry Jura (10 proc. powierzchni kraju), Wyżynę Szwajcarską (30 proc.) i Alpy (ok. 60 proc.)
- 220 km – tyle wynosi rozciągłość kraju Helwetów z północy na południe.
- 350 km – tyle wynosi rozciągłość Szwajcarii od ze wschodu na zachód.
- Szwajcaria jest państwem, które formalnie nie posiada stolicy (jej funkcję pełni Berno).
- W Szwajcarii nie znajdziesz miasta, którego liczba mieszkańców jest większa niż 400 tys.
- 1350 m – tyle wynosi średnie wzniesienie nad poziomem morza w Szwajcarii.
- Szwajcaria jest jednym z najbardziej górzystych krajów na świecie (ma aż 24 czterotysięczniki). Co ciekawe – ponad 20 procent powierzchni Alp znajduje się właśnie w kraju Helwetów (w tym 48 z 82 szczytów powyżej 4000 m n.p.m.). Mowa o następujących pasmach: Masyw Mont Blanc, Alpy Pennińskie, Alpy Retyckie, Alpy Berneńskie, Alpy Glarneńskie, Alpy Lepontyńskie, Alpy Livigno.
- Najwyższym szczytem w Szwajcarii jest Dufourspitze (4634 m n.p.m.)
- Szczyt góry Matterhorn (4478 m n.p.m.) uchodzi za najbardziej fotogeniczny na świecie. Jest jednym ze szwajcarskich symboli. To właśnie on znajduje się m.in. na opakowaniu słynnej czekolady Toblerone.
- Szwajcaria słynie z jezior – jest ich tu ponad 1500. Co ciekawe, każde z nich jest oddalone od siebie o mniej niż 10 kilometrów.
- Największym zbiornikiem wodnym w Szwajcarii jest Jezioro Genewskie. Kraj ten nie posiada dostępu do morza.
- 57 km – tyle wynosi długość tunelu kolejowego Gottharda, którego budowa trwała aż 17 lat. To najdłuższy tunel na świecie.
Komentarze