Szwajcaria przyjmuje do pracy coraz więcej obcokrajowców, w tym transgranicznych np. z Niemiec, których motywacją jest najczęściej chęć poprawy jakości życia z uwagi na możliwość wyższych zarobków. Sprawdźmy więc, jak szwajcarskie wynagrodzenia i warunki pracy wypadają na tle krajów Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście jest ona tzw. krainą mlekiem i miodem płynącą?

Szwajcaria a kraje UE – średnie zarobki

Zacznijmy od jednej z najważniejszych kwestii, czyli poziomu wynagrodzeń. Szwajcarskie płace są wyższe niż te, na które możesz liczyć w krajach wspólnoty powszechnie uznawanych za potęgi gospodarcze.

Według Federalnego Biura Statystycznego, średnie zarobki w Szwajcarii utrzymują się na poziomie ok. 6700 CHF. Z kolei z informacji dostępnych na stronie Eurostatu wynika, że wysokość średniego wynagrodzenia w całej Unii Europejskiej wynosi 2178 EUR miesięcznie (26 136 EUR rocznie). Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że w statystykach uwzględniono zarówno biedniejsze, jak i zamożniejsze państwa.

Jak szwajcarskie zarobki mają się do tych np. w Niemczech czy Francji? Pracownicy zatrudnieni na terenie Niemiec średnio zarabiają 3650 EUR, co daje ok. 3480 CHF. Francuzi mogą liczyć na jeszcze mniej, bo ok. 3300 EUR (ok. 3155 CHF).

Wniosek jest prosty – praca w Szwajcarii się opłaca. Nie dziwi więc fakt, że przybywa w niej zarówno imigrantów, jak i pracowników transgranicznych.

Szwajcaria kontra UE – godziny pracy

45 godzin – tyle zazwyczaj trwa tydzień pracy dla osób zatrudnionych m.in. w zakładach przemysłowych, jako personel biurowy i techniczny, jak również w sektorze handlowym. Wszyscy pozostali muszą pracować 50 godzin w skali tygodnia.

Ile trzeba pracować w krajach członkowskich? Odpowiedź jest bardziej złożona. Wszystko zależy od warunków i norm przyjętych w danym państwie. Przykładowo, w Holandii tydzień roboczy trwa 32,4 godzin, podczas gdy w Grecji – 39,7 godzin. To i tak mniej niż w Szwajcarii, niezależnie od sektora.

Urlop rodzicielski w Szwajcarii i Unii Europejskiej

Przepisy unijne jasno określają minimalny okres płatnego urlopu macierzyńskiego – jest to 14 tygodni. Wiele krajów decyduje się jednak na jego znaczne wydłużenie, co można zaobserwować m.in. w Polsce, Niemczech czy Włoszech. Co więcej – w Szwecji urlop rodzicielski w wymiarze 480 dni przysługuje zarówno matce, jak i ojcu.

W Szwajcarii płatny urlop macierzyński trwa 14 tygodni. Z kolei tacierzyński wynosi zaledwie 2 tygodnie. Warto jednak podkreślić, że polityka państwa w tym zakresie zaczyna stopniowo się zmieniać. W czerwcu 2023 roku mieszkańcy Genewy zagłosowali za wprowadzeniem 24-tygodniowego urlopu rodzicielskiego. Będzie on zatem wydłużony o 8 tygodni w stosunku do tego, który obowiązuje w pozostałych kantonach.

Urlop wypoczynkowy – Szwajcaria vs. Unia Europejska

20 dni roboczych, czyli cztery tygodnie – tyle dni płatnego urlopu przysługuje pracownikom zatrudnionym na terenie Szwajcarii. Mowa o tych, którzy ukończyli 20 lat. Młodsi natomiast mają prawo do dodatkowych 5 dni wolnych w skali roku, co daje łącznie 5 tygodni. Tym samym Szwajcaria plasuje się w średniej europejskiej wspólnie z takimi krajami jak Niemcy czy Włochy.

Warto wiedzieć, że francuscy pracownicy, podobnie jak Austriacy, Duńczycy czy też Szwedzi, mogą liczyć na większą ilość dni urlopu, a dokładnie na 25. W naszym kraju jest to 26 (po 10. latach pracy).

Ważne: Wiele szwajcarskich firm oferuje swoim pracownikom więcej niż określone w prawie urlopowe minimum. Ile? To zależy od danego pracodawcy. 

Urlop wypoczynkowy najczęściej wiąże się z planowaniem podróży. To czas w którym beztroska gra główne skrzypce, a cel jest jeden: naładowanie przysłowiowych akumulatorów i nabranie sił do wykonywania obowiązków zawodowych. Wielu z nas nie myśli jednak o zagrożeniach czy nieszczęśliwych wypadkach etc., a to duży błąd. Aby uniknąć więc stresu w trakcie wyjazdu i czuć się bezpiecznie, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. Takie działanie, to gwarancja tego, że możemy liczyć na fachową pomoc. Wśród firm oferujących wspomniane jest firma Nyks

Źródła:

  1. https://ec.europa.eu/eurostat/
  2. https://www.bfs.admin.ch/bfs

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.