Szwajcarski rynek pracy jest otwarty na Polaków, co oznacza, że możesz bez przeszkód planować wyjazd i próbować znaleźć zatrudnienie. Nie obawiaj się o zdobycie zezwolenia zarówno na pracę, jak i na pobyt – to wyłącznie formalność. Musisz tylko przedłożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie gminy i spełnić określone warunki. O jakich mowa? Jakie są rodzaje pozwoleń? Już spieszymy z odpowiedzią. 

Zezwolenie na pracę i pobyt w Szwajcarii – podstawowe informacje

Szwajcaria stosunkowo niedawno otworzyła się w pełni na zagranicznych pracowników. Wszelkie ograniczenia dla obywateli Polski zniosła dopiero 1 maja 2014 r. Pozostali członkowie Unii Europejskiej musieli poczekać do 1 stycznia 2017 r. Nie dotyczy to jednak Chorwatów. Wobec nich zastosowano 10-letni okres przejściowy.

Polacy w Szwajcarii mają nieco łatwiej niż mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego. W praktyce oznacza to, że po przyjeździe masz 3 miesiące (dokładnie 90 dni) na swobodne szukanie zatrudnienia bez konieczności uzyskania pozwolenia na pobyt. Nie oznacza to jednak, że nie masz wobec tego alpejskiego kraju żadnych zobowiązań. O ile jako obywatel Unii Europejskiej możesz korzystać z tak zwanej umowy o swobodnym przepływie osób, o tyle po przyjeździe musisz zarejestrować się w urzędzie gminy na terenie której będziesz przebywał. 

Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 3 miesiące, musisz pamiętać o tym, aby po ich upływie ponownie zgłosić się do gminy. Tym razem już w celu złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt i pracę. 

Pobyt w Szwajcarii – krótkoterminowe zezwolenie na pracę

Wyróżniamy następujące zezwolenia krótkoterminowe:

Pozwolenie L – tzw. Kurzaufenthaltsbewilligung (Permis de courte durée)

To pozwolenie na pobyt w Szwajcarii umożliwia Ci pracę na terenie całego kraju. Nie ma znaczenia w którym kantonie mieszkasz. Pamiętaj jednak o tym, że Ausweis L obowiązuje nie dłużej niż 364 dni. Co istotne – nie traci swojej ważności po zmianie adresu zameldowania, ani w przypadku utraty zatrudnienia. 

Jeśli planujesz dłuższy pobyt na terenie Szwajcarii, musisz przedłużyć powyższe pozwolenie. W tym celu udaj się do gminy m.in. z ważną umową o pracę. Listę pozostałych dokumentów znajdziesz na końcu artykułu. 

Praca w Szwajcarii – zezwolenie długoterminowe i jego rodzaje

Jeśli chcesz pracować w Szwajcarii dłużej niż 12 miesięcy, to tak, jak wspomnieliśmy, musisz starać się o przedłużenie zezwolenia.

Wyróżniamy następujące zezwolenia długoterminowe:

Pozwolenie B – tzw. Aufenthaltsbewilligung (Permis de séjour) 

Po uzyskaniu zezwolenia Ausweis B masz prawo do pobytu i pracy w Szwajcarii przez 5 lat. Co istotne – nie musisz co roku zgłaszać się do urzędu gminy i przedkładać umowy o pracę, aby je przedłużyć. Jeśli nie planujesz wyjeżdżać ze Szwajcarii, to po upływie wspomnianych 5 lat, masz prawo ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały. 

Pozwolenie C – tzw. Niederlassungsbewilligung (Permis d’établissement)

Ausweis C daje Ci możliwość osiedlenia się w Szwajcarii na stałe (zezwolenie jest bezterminowe) i pracę na terenie dowolnego kantonu. Możesz je otrzymać po tym, jak upłynie ważność zezwolenia Aufenthaltsbewilligung. 

Praca w Szwajcarii dla Polaków – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Uzyskanie zezwolenie na pobyt w Szwajcarii nie jest trudne, jednak należy pamiętać o dopełnieniu kilku formalności. W praktyce oznacza to przedłożenie stosownych dokumentów gminnym urzędnikom. 

Tak jak już wspomnieliśmy, aby móc legalnie pracować w Szwajcarii nie musisz mieć zezwolenia przez pierwsze 90 dni pobytu. Po ich upływie zgłaszasz się do właściwego dla swojego miasta urzędu z następującymi dokumentami:

  • ważny dowód osobisty,
  • kopia umowy najmu mieszkania,
  • umowa o pracę,
  • zdjęcie do paszportu. 

Pamiętaj o tym, że nawiązując współpracę z Agencją Moja Szwajcaria, możesz liczyć na pełne wsparcie zarówno w zakresie znalezienia zatrudnienia w Szwajcarii, jak i dopełnienia wszelkich formalności związanych z uzyskaniem stosownych zezwoleń

Źródła:

  1. https://www.ch.ch/en
  2. https://www.gov.pl/
  3. https://www.bfs.admin.ch/bfs/de/home.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.