Na szwajcarski system emerytalny składają się dwa obowiązkowe filary – państwowy i zawodowy, jak również trzeci, który jest w pełni dobrowolny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o każdym z nich. Dowiedz się, czy jako Polak zamieszkujący kraj Helwetów, masz prawo do pobierania tutejszej emerytury. 

Emerytura w Szwajcarii – podstawowe informacje

W Szwajcarii wyróżniamy trzy filary emerytalne:

  • państwowy system ubezpieczeń na starość i najbliższych krewnych na wypadek zgonu (AHV, 1. filar), 
  • fundusz emerytalny zawodowy (2. filar),
  • fundusz emerytalny indywidualny (3. filar).

Prawo do emerytury mają mężczyźni, którzy ukończyli 65. rok życia oraz 64-letnie kobiety. 

Ważne: Wypłata emerytury w Szwajcarii z pierwszego filaru może zostać przyspieszona. Mowa o roku lub dwóch latach. Wówczas jednak musisz się liczyć z obniżeniem stawki za pierwszy rok przedpłaty w wysokości 6,8%, bądź 13,6% za okres dwóch lat. 
O prawo do emerytury z drugiego filaru można ubiegać się po ukończeniu 58 lat. 

Jak wyliczana jest emerytura? W ustalaniu jej wysokości brana jest pod uwagę liczba lat w której opłacałeś składkę, jak również Twój właściwy średni dochód. Według oficjalnych danych wysokość minimalnej emerytury w roku 2023 wynosi 1225 franków szwajcarskich, natomiast maksymalna – 2450. Musisz jednak wiedzieć, że dotyczy to pierwszego filaru. W drugim takie pojęcie jak stawka minimalna nie istnieje. 

Czy można pobierać szwajcarską emeryturę będąc cudzoziemcem? Tak, jak najbardziej. Jako Polak, masz takie same prawo do pobierania świadczenia, jak rodowici Szwajcarzy. Musisz jednak spełnić wszelkie dotyczące go normy obowiązujące na terenie kraju Helwetów. Jak się jednak odnaleźć w ich gąszczu? Tutaj z pomocą przychodzą specjaliści, którzy mają szeroką wiedzę zarówno z zakresu prawa, jak i doradztwa. Wśród nich jednym z najlepszych prosperujących na terenie Szwajcarii jest firma Nyks.

Emerytura państwowa (AHV) – 1. filar

Alters und Hinterlassenenversicherung, to filar gwarantowany przez szwajcarskie władze. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne (podobnie jak w Polsce), w którym wysokość comiesięcznych składek, które musisz odprowadzać utrzymuje się na poziomie około 10% wynagrodzenia brutto. Prawa do wypłaty emerytury nabierasz po osiągnięciu wieku emerytalnego, o którym wspominaliśmy powyżej. Ważne jest to, że musisz opłacać składkę przynajmniej przez 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że otrzymasz wówczas pełną kwotę świadczenia. Aby tak się stało, w Twoim dorobku zawodowym muszą znaleźć się dokumenty poświadczające to, że pracujesz zawodowo od 21. roku życia aż do wieku emerytalnego. 

A co z emeryturą małżonków? Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, to w trakcie jego trwania Wasz dochód jest dzielony na pół i analogicznie w takich kwotach wpływa na indywidualne konto. Ważne jest jednak to, że obie emerytury nie mogą przekraczać łącznie kwoty 3675 CHF (stan na 2023 r.).

Fundusz emerytalny zawodowy – 2. filar

O ile zadaniem emerytury państwowej jest zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych, o tyle środki gromadzone w ramach drugiego filaru z założenia mają umożliwiać prowadzenie życia na godnym poziomie – także na emeryturze. Wspomniana emerytura zawodowa, podobnie jak pierwszy filar, jest obowiązkowa. Składki odprowadzane są od osób aktywnych zawodowo, które skończyły 24 lata. 

Ważne: W przeciwieństwie do pierwszego filaru, emerytura zawodowa nie jest objęta zasadą solidarności. Oznacza to, że możesz ubiegać się o wypłatę zgromadzonych środków w całości lub części (cyklicznie) po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możesz także skorzystać z mieszanej formy wypłaty. 

Fundusz emerytalny indywidualny – 3. filar

W przeciwieństwie do pierwszych dwóch opisywanych filarów, trzeci jest w pełni dobrowolny. Jest indywidualny i składa się on z dwóch części:

  • 3A (gebundene Vorsorge) – konto emerytalne może otworzyć każda aktywnie zawodowo osoba, która ukończyła 18 lat i jej dochody podlegają składkom AHV. Do określonej wysokości wpłaty możesz liczyć na ulgi podatkowe, które zapewni Ci państwo. Zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć np. na finansowanie nieruchomości czy też wykorzystać je jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego. 
  • 3B (freie Vorsorge) – konto można otworzyć bez żadnych ograniczeń, co w praktyce oznacza, że nie musisz m.in. być płatnikiem składek pierwszego filaru. Warunek – jesteś mieszkańcem Szwajcarii. Wśród korzyści jego posiadania można wymienić między innymi to, że zaoszczędzone pieniądze możesz wypłacić w dowolnym momencie. Nie musisz się także martwić o to, że przepadną w chwili Twojej śmierci. Jeśli wyrazisz taką wolę, to otrzyma je uposażona przez Ciebie osoba. 

Musisz mieć na względzie to, że wyżej wymienione warunki założenia konta emerytalnego, to nie wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć. Istotną kwestią jest także m.in. maksymalna wysokość składek. Istnieją również kolejne korzyści z jego posiadania, o których nie wspomnieliśmy. Wszystko bowiem jest kwestią indywidualną. 

Każdy z nas ma inne potrzeby. Aby w pełni je zaspokoić, warto zgłosić się o pomoc do specjalistów ds. ubezpieczeń. Obok odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania możesz liczyć na fachowe doradztwo w zakresie wyboru konta odpowiedniego dla Ciebie i Twoich bliskich. Firma Nyks od lat z powodzeniem wprowadza Polaków do świata szwajcarskich systemów ubezpieczeń, w tym m.in. emerytalnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://nyks.ch/pl/klienci-prywatni/30/ubezpieczenie-emerytalne.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/szwajcaria/praca-i-pobyt 
  2. https://www.ch.ch/en/retirement/retirement-income/#the-oasi-state-pension-1st-pillar 
  3. https://www.bsv.admin.ch

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.