Jako Polak mieszkający i pracujący w Szwajcarii możesz ubiegać się o prawa do wypłaty zasiłków. W praktyce mowa o m.in. świadczeniach zdrowotnych, socjalnych czy też rodzinnych. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i jakie warunki musisz spełnić, aby je otrzymać.
Świadczenia w Szwajcarii – podstawowe ubezpieczenie zdrowotne
Musisz wiedzieć, że każdy mieszkaniec Szwajcarii ma obowiązek płacenia premii (składek) w ramach ubezpieczenia świadczeń medycznych. Są one indywidualne (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) oraz zmienne pod względem wysokości. Jakie czynniki mają na nią wpływ? Wszystko zależy od tego, którego ubezpieczyciela wybierzesz, jaką formę ubezpieczenia, jak również od Twojego miejsca zamieszkania.
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje świadczenia w razie:
- choroby,
- macierzyństwa,
- nieszczęśliwego wypadku (pod warunkiem, że włączysz je do swojego ubezpieczenia i nie posiadasz innego w ramach ubezpieczenia wypadkowego).
Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje koszty leczenia szpitalnego (na oddziale ogólnym placówki działającej na terenie Twojego kantonu), leczenie u specjalistów (dostęp ogólnokrajowy), jak również leki i badania laboratoryjne. Masz również zagwarantowany podział kosztów, jeśli uległeś nieszczęśliwemu wypadkowi poza granicami Szwajcarii.
Ważne: Na terenie Szwajcarii działa ok. 60 towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych, tzw. kas chorych. Twoim obowiązkiem jest wybranie jednej z nich. Warunek – musi znajdować się ona w miejscu Twojego zamieszkania. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest zapewnienie Ci dostępu do świadczeń na takim samym poziomie, jak w przypadku innych ubezpieczonych. |
Świadczenia socjalne w Szwajcarii – z tytułu macierzyństwa
98 dni – tyle w Szwajcarii trwa urlop macierzyński. W tym czasie możesz liczyć na zasiłek w wysokości 80% Twojego ostatniego wynagrodzenia. Pamiętaj jednak o tym, że nie może on przekroczyć 220 CHF dziennie (stan na wrzesień 2023 r.). W niektórych przypadkach możesz liczyć na wyższe świadczenie – wszystko zależy od lokalnych przepisów i warunków umowy z Twoim pracodawcą.
Od kiedy liczony jest urlop macierzyński? Zazwyczaj mowa o dniu narodzin dziecka, jednak wszystko jest kwestią indywidualną, ponieważ w świetle przepisów, w szczególnych przypadkach może się on rozpocząć później i wydłużyć tym samym maksymalnie o 56 dni.
Ważne: Aby pobierać świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego musisz być objęta ubezpieczeniem na 9 miesięcy przed porodem, jak również pracować minimum 5 miesięcy w czasie ciąży. Aby nie stracić prawa do zasiłku, nie możesz wrócić do pracy przed zakończeniem terminu prawa do pobierania go. Musisz także wiedzieć to, że szwajcarskie przepisy zabraniają Ci wznowienia aktywności zawodowej przed 8. tygodniem po porodzie. |
Świadczenia rodzinne w Szwajcarii
Świadczenia rodzinne w Szwajcarii są tożsame z otrzymywaniem zasiłku na dziecko i są regulowane przez federalną ustawę o zasiłkach rodzinnych – Familienzulagengesetz.
Wyróżniamy dwa rodzaje świadczeń:
- Kinderzulage – prawo do pobierania go przysługuje już od pierwszego miesiąca życia malucha, natomiast wygasa wraz z ukończeniem przez dziecko 16 lub 20 lat (jeśli jest ono niezdolne do pracy). Wysokość świadczenia utrzymuje się na poziomie 200 CHF miesięcznie (2023 r.).
- Ausbildungszulage – przysługuje w przypadku dzieci w przedziale wiekowym od 16. do 25. roku życia, o ile się uczą. Wysokość zasiłku uzależniona jest od przepisów obowiązujących w danym kantonie, ale nie może być niższa niż 250 CHF.
Musisz wiedzieć, że comiesięczne świadczenie na dziecko jest wypłacane tylko jednemu z pracujących rodziców.
Ważne: Niektóre kantony (i pracodawcy) przewidują wypłacanie dodatkowych zasiłków zarówno z tytułu urodzenia dziecka, jak i jego adopcji (jest to świadczenie jednorazowe). |
Szwajcaria – świadczenia z tytułu wypadków przy pracy
Ubezpieczenie wypadkowe obejmuje:
- wypadki przy pracy,
- choroby zawodowe,
- wypadki niezwiązane z wykonywaniem obowiązków zawodowych (jeśli jesteś zatrudniony w wymiarze przynajmniej 8 godzin tygodniowo).
Ważne: Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, to Twoim obowiązkiem jest ubezpieczenie się w Szwajcarskim Zakładzie Ubezpieczeń od Skutków Nieszczęśliwych Wypadków lub w innych autoryzowanych towarzystwach ubezpieczeniowych. |
Jeśli gubisz się w gąszczu przepisów i warunków danego ubezpieczenia, wówczas najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalistów. Wśród nich i co ważne – niosących wsparcie dla Polaków zamieszkujących Szwajcarię – jest firma Nyks. Oprócz doradztwa i wyjaśnienia problematycznych kwestii, możesz liczyć na dopasowanie warunków ubezpieczeń, w tym m.in. zdrowotnego do potrzeb swoich i Twoich bliskich.
Źródła:
Komentarze