System podatkowy w Szwajcarii jest nieco bardziej skomplikowany niż w Polsce. Wynika to głównie z różnic w ustroju politycznym obu europejskich państw. Szwajcarskie kantony posiadają dużą autonomiczność w wielu kwestiach – również tych związanych z podatkami, podczas gdy w naszym kraju są one ujednolicone. O czym musisz wiedzieć rozliczając podatek dochodowy w kraju Helwetów? Sprawdź w naszym artykule.

Podatki dochodowe w Szwajcarii – podstawowe informacje

Szwajcaria jest konfederacją 26 kantonów, które podzielone są na gminy. W każdej gminie i kantonie obowiązuje inna stawka opodatkowania. W praktyce mowa o podatkach: federalnym, kantonowym i gminnym.

Jeśli posiadasz status rezydenta, to jesteś zobowiązany do rozliczania się ze szwajcarską skarbówką jak każdy inny obywatel państwa. Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy nie posiadasz zezwolenia na stały pobyt. Wówczas obowiązują Cię zasady rozliczania się jako cudzoziemiec. 

Ważne: Nasz kraj łączy ze Szwajcarią konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że jeśli rozliczasz się w tym alpejskim kraju, nie jesteś zobowiązany do płacenia podatków w Polsce. 

Podatki w Szwajcarii dla osób fizycznych – federalne

Każdy obywatel Szwajcarii, niezależnie od kantonu, jest zobligowany do płacenia podatku federalnego. Jak sama nazwa wskazuje – jest on pobierany przez rząd federalny. Jego wysokość ma charakter progresywny (wzrostowy) – jest uzależniony od wysokości osiąganych dochodów. Maksymalnie może jednak wynosić 11,5%.

Na obniżenie stawki podatkowej mogą liczyć małżeństwa, które rozliczają się wspólnie. Jak podaje szwajcarska Federalna Administracja Podatkowa, obowiązują 4 rodzaje podatków na poziomie ogólnokrajowym:

 • podatek od dochodu i majątku,
 • ryczałtowy podatek od zakładowych oszczędności emerytalnych,
 • podatek od zysku i kapitału,
 • podatek od spadku i darowizny.

Pamiętaj o tym, że podatki federalne łączą się z kantonowymi i gminnymi. Jeśli chcesz obliczyć prognozowaną wysokość podatku dochodowego, możesz skorzystać z kalkulatora podatkowego Federalnej Administracji Podatkowej.

Podatek dochodowy w Szwajcarii – kantonowy

Rozliczenie podatku w Szwajcarii, to także branie pod uwagę podatków kantonowych. Musisz wiedzieć, że Szwajcarzy mają obowiązek ich opłacania niezależnie od podatków federalnych. Jak podaje tamtejsza Federalna Administracja Podatkowa, podatki kantonowe są podzielone pod względem wysokości stawki podatkowej na kantony wschodnie i zachodnie. Mieszkańcy tych pierwszych mogą liczyć na niższe opodatkowanie. 

Ważne: Jeśli posiadasz status rezydenta (pozwolenie C), wówczas obowiązuje Cię podatek dochodowy Einkommensteuer. Jeśli nie posiadasz statusu rezydenta (przebywasz w Szwajcarii krócej niż pół roku), wówczas obowiązuje Cię podatek u źródła – Quellensteuer.

Co musisz wiedzieć o podatku u źródła (Quellensteuer):

 • Podatek u źródła obowiązuje każdego Polaka pracującego na terenie Szwajcarii, który nie posiada statusu rezydenta. Obowiązuje także tych, którzy nie mieszkają na terenie konfederacji, ale uzyskują dochód z prowadzonej w niej działalności (np. osoby dojeżdżające, mieszkańcy tygodniowi, artyści, wykładowcy).
 • Podatek nie obowiązuje cudzoziemców, których małżonek posiada status rezydenta lub jest obywatelem Szwajcarii. 
 • Podatek jest pobierany co miesiąc. Może być odprowadzany z wynagrodzenia przez pracodawcę lub ze świadczeń, w tym ubezpieczenia/funduszu emerytalnego. 
 • Podatek u źródła pokrywa podatki federalne, kantonowe i gminne – nie zachodzi więc potrzeba wypełniania zeznania podatkowego.
 • Stawka podatku u źródła jest uzależniona od kantonu.
 • Podatek Quellensteuer obejmuje nie tylko zyski kapitałowe, ale również emerytury, renty i świadczenia ubezpieczeniowe, wygrane na loterii etc.

Podatek od wynagrodzenia w Szwajcarii – gminny

Gminy w Szwajcarii, podobnie jak kantony, z uwagi na federalny ustrój kraju także mogą posiadać własną stawkę podatkową. Co ważne, w większości przypadków jest ona określana jako wartość procentowa stawki podatku dochodowego obowiązującego we właściwym kantonie. 


Źródło:

 1. https://swisstaxcalculator.estv.admin.ch/#/home
 2. https://www.gov.pl/
 3. https://www.ch.ch/en/taxes-and-finances/paying-taxes/#calculating-direct-federal-tax 
 4. https://www.estv.admin.ch/estv/de/home.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.