Szwajcaria każdego roku przyciąga niczym magnes zarówno Polaków, którzy szukają w niej bezpiecznej finansowej przystani, jak również inwestorów z całego świata. Nic dziwnego – tutejsza gospodarka jest bardzo stabilna, co w dużej mierze zawdzięcza zarówno sektorowi usług, jak i produkcyjnemu. Sprawdźmy, jakie zawody są najbardziej pożądane i opłacane na tutejszym rynku, jak również co musisz wiedzieć przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych.

Zarobki i praca w Szwajcarii – podstawowe informacje

Ile się zarabia w Szwajcarii? Takie pytanie pojawia się wśród większości Polaków, którzy planują przeprowadzkę do jednego z najbardziej malowniczych krajów w Europie. Zacznijmy więc od pensji minimalnej.

Takie pojęcie jak najniższa krajowa w Szwajcarii nie funkcjonuje, a przynajmniej na poziomie ogólnokrajowym. Niektóre kantony określają jednak najniższe stawki, jakie można zaoferować pracownikowi. Nie musisz się jednak obawiać o to, że będą one nieadekwatne do wykonywanej pracy. Za przykład może posłużyć Genewa w której w 2020 roku wprowadzono najwyższą wówczas na świecie płacę minimalną. 

Według OECD (Organizacja Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju), w Szwajcarii obserwuje się jedno z najwyższych rocznych wynagrodzeń w skali światowej. Na poniższym wykresie przygotowanym przez firmę Statista zobaczysz, że Szwajcaria jest liderem w rankingu średnich zarobków osiąganych przez osoby dorosłe w 2021 roku (dochody są podane w dolarach amerykańskich).

Źródło: Statista

Szwajcaria znajduje się także w ścisłej czołówce w zestawieniu krajów o najwyższym PKB (produkt krajowy brutto) na mieszkańca w 2022 r. Widać to na poniższym wykresie (dane w USD).

Źródło: Statista

Poznaj najbardziej opłacalne zawody w Szwajcarii

Musisz wiedzieć, że szwajcarski rynek pracy jest bardzo wymagający. Mieszkańcy tego alpejskiego kraju są niezwykle pracowici. Pracodawcy cenią sobie punktualność, zaangażowanie, jak również rozwijanie kompetencji. Co istotne – potrafią to docenić zarówno pod względem przyznawania awansów, jak i gratyfikacji.

Zaangażowanie w powierzone obowiązki przekłada się na rozwój gospodarczy Szwajcarii, a ten z kolei na możliwość oferowania przez firmy wysokich wynagrodzeń. Nic więc dziwnego, że z roku na rok Polacy chętnie wyjeżdżają tu w poszukiwaniu poprawy jakości życia. 

Nasza rada: Zanim spakujesz walizkę i ruszysz w podróż do Szwajcarii, aby znaleźć pracę, dokładnie się do tego przygotuj. Zadbaj o skompletowanie dokumentacji: wszystkich otrzymanych dyplomów, świadectw czy też certyfikatów, które mogą potwierdzić Twoje kompetencje. Bardzo dobrze, jeśli będą one potwierdzone przez tłumacza przysięgłego. 

Na jakich pracowników jest największe zapotrzebowanie w Szwajcarii?

Szwajcarski rynek jest znany z bardzo dobrze rozwiniętego sektora bankowego i finansowego. Zatrudnienie w nim łączy się z możliwością otrzymywania wysokiego wynagrodzenia. Jednak na nim nie kończy się lista branż w których można nie tylko dobrze zarobić, ale również liczyć na to, że znajdzie się wakat. Wśród nich znajdują się takie jak: 

  • produkcja samochodów i innych pojazdów (motoryzacja),
  • turystyka,
  • lotnictwo,
  • biotechnologia i nauki o człowieku,
  • energia odnawialna (w szczególności elektrownie wodne),
  • chemia i farmaceutyka,
  • inżynieria mechaniczna,
  • inżynieria elektryczna,
  • metalurgia,
  • informatyka,
  • budownictwo.

Jaki język do pracy w Szwajcarii?

Jak już wspomnieliśmy, Szwajcaria to synonim autonomii i różnorodności. Nie zdziw się, kiedy na ulicach kantonów usłyszysz mieszankę języków i będziesz mijać osoby z różnych części świata.

Jeśli chodzi o szwajcarskie języki urzędowe, wymieniamy: 

  • niemiecki, 
  • włoski, 
  • francuski
  • retoromański. 

Większość Helwetów zna również doskonale język angielski

Nasza rada: Zanim zdecydujesz się na podjęcie pracy w Szwajcarii, naucz się jednego z urzędowych języków przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Podpowiedź: większość Szwajcarów na co dzień posługuje się językiem niemieckim. 

Praca sezonowa dla Polaków w Szwajcarii – o jakiej mowa?

Praca sezonowa jest bardzo popularna wśród Polaków szukających zatrudnienia w Szwajcarii. Co ciekawe – najwięcej wolnych miejsc pracy pojawia się w miesiącach zimowych. To właśnie wtedy stoki narciarskie są oblegane przez turystów z całego świata, którzy oddają się białemu szaleństwu pośród przepięknych alpejskich krajobrazów.

Szwajcarska infrastruktura związana z uprawianiem zimowych aktywności, jak również hotelarska i gastronomiczna, jest znakomicie rozwinięta. Z tego względu najłatwiej znaleźć pracę w takich zawodach jak: kucharz, pomoc kuchenna, kelner, barman, pokojówka, sprzątaczka, pracownik kas czy też wypożyczalni sprzętu

Wśród ofert pracy sezonowej dostępnych przez cały rok nie brakuje wakatów na stanowiskach takich jak np. pracownik budowlany, opiekun osoby starszej czy też pracownik działający w branży rolniczej.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/
  2. https://targetjobs.co.uk/careers-advice/career-ideas/working-switzerland
  3. https://www.statista.com/
  4. https://www.expatica.com/ch/working/employment-law/switzerland-minimum-wage-995110/#minimum 
  5. https://www.ebg.admin.ch/ebg/en/home/topics/work/equal-pay.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.